Mało kto lubi mrówki, a już na pewno nikt nie chce ich zapraszać do swojego ogrodu. Czasami jednak opłaca się zamieszkać z nimi w środku – wbrew pozorom ich obecność niesie za sobą wiele korzyści. Jeśli jednak ludzi jest naprawdę dużo, nie ma innego wyjścia, jak iść z nimi na wojnę. O tym, jak to zrobić skutecznie, piszemy w poniższym artykule.
Jakie szkody wywołują mrówki?
Mrówki uszkadzają i budują gniazda w drzewach i drewnianych elementach budynków. Gniazdo liczące kilka tysięcy osobników na pewno będzie miało wpływ na drewno, nastąpi energiczne rozmnażanie i tarło. Często w poszukiwaniu nektaru niszczą też pąki kwiatowe. Wiele kolonii mrówek czasami uszkadza rośliny i zanieczyszcza żywność. Czasami mrówki uszkadzają owoce. Mogą również hamować rozwój roślin, rozplątując korzenie, bulwy lub kłącza rośliny. Więc jeśli masz do czynienia z prawdziwą plagą, musisz zacząć walczyć z mrówkami. Kuracje dla mrówek ogrodowych można podzielić na metody naturalne (domowe sposoby) oraz chemię kupowaną w sklepie. Konieczne jest użycie substancji, która odstraszy mrówki i ochroni rośliny.
Skuteczne sposby na pozbycie się mrówek
Jednym z najzabawniejszych domowych sposobów na mrówki w ogrodzie jest posypanie mąką kukurydzianą tam, gdzie te owady przechodzą. Mrówki chętnie przynoszą mąkę do mrowiska, dzięki czemu mąka jest dostępna dla większości kolonii. Jednak ten pokarm jest zabójczy dla mrówek, ponieważ mąka kukurydziana pęcznieje w ich przewodach pokarmowych, zabijając mrówki. Biorąc pod uwagę, że mąka kukurydziana jest dość tania, z pewnością warto wypróbować ten domowy środek na mrówki.
Cynamon to także świetny domowy środek na mrówki. Kiedy mrówki ogrodowe zaczną przytłaczać roślinę lub grupę roślin, posyp ją cynamonem, aby stworzyć barierę, której mrówki będą unikać. Możesz też posypać cynamonem tam, gdzie mrówki weszły do szklarni lub altany ogrodowej, co powstrzyma je przed podążaniem tymi ścieżkami.
Skuteczną metodą jest zalanie mrowiska wrzątkiem. Celując precyzyjnie w nagromadzone kopce, spowodujemy wyginięcie całych społeczności owadów. Nie jest to metoda idealna, ponieważ po pewnym czasie pszczoły robotnice mogą wrócić do uszkodzonego gniazda i całkowicie je naprawić. Możesz również przygotować wywar, który oprócz wody zawiera pokrzywy i czosnek. Wymieszaj te trzy składniki razem, odczekaj dwa dni, a następnie podlej każde mrowisko – efekty powinny być znacznie lepsze i dłuższe.
Zastawianie pułapek to także świetny sposób na powstrzymanie mrówek. Do jej przygotowania wystarczy miska lub talerz i miód. Wlej miód do wybranego pojemnika i umieść go w ogrodzie. Mrówki skuszone słodyczami oczywiście nie odmówią zanurzenia się w oślizgłym błocie.