Jak chronić meble ogrodowe zimą

Dbaj o swoje meble ogrodowe, a będą one służyć Ci przez wiele lat. Oto jak chronić i przechowywać meble ogrodowe zimą, abyś mógł cieszyć się nimi latem, po lecie, po lecie. Niezależnie od tego, czy planujesz przechowywać meble ogrodowe w drewnianej lub plastikowej szopie, czy zostawić je na zewnątrz na zimę, czyszczenie i ochrona przed żywiołami pomoże im przetrwać dłużej i zachować piękny wygląd.

Sposób, w jaki to zrobisz, zależy od tego, z czego wykonane są Twoje meble. Przeczytaj dalej, aby zapoznać się ze szczegółowymi instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji wszystkich rodzajów mebli ogrodowych.

Drewniane meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe wymagają najwięcej zabiegów konserwacyjnych i ochrony każdego roku. Oto proste kroki, które należy wykonać, jeśli chcesz utrzymać swoje drewniane meble ogrodowe w stanie tip-top.

Wyczyść je

Wszystkie drewniane meble docenią dobre czyszczenie raz w roku, aby usunąć brud, glony, ptasie odchody i porosty. Jeśli zostawiasz swoje drewniane meble na zewnątrz przez zimę, możesz pomyśleć, że nie warto robić żadnego czyszczenia podczas bardziej wilgotnych miesięcy, ale brud faktycznie trzyma się dodatkowej wilgoci. To znaczy, że brudne meble pozostaną wilgotniejsze przez cały sezon i będą bardziej podatne na gnicie niż czyste meble, które mają szansę wyschnąć w słoneczniejsze dni.

Nawet jeśli masz zamiar przechowywać swoje drewniane meble w szopie lub garażu, czyszczenie go najpierw upewni się, że pozostaje on ładnie suchy podczas przechowywania i zapobiega brud z wysychania do drewna.

Umyj swoje drewniane meble ciepłą wodą z mydłem i szczotką. Niech wyschnie całkowicie przed nadaniem mu lekkiego papieru ściernego.

Konserwacja

Drewno twarde – w tym akacja, dąb i eukaliptus – nie wymaga obróbki poza dobrym czyszczeniem. Z czasem starzeje się na srebrzysty kolor, ale jeśli chcesz zachować jego oryginalny kolor, traktowanie go olejem teakowym raz w roku załatwi sprawę.

Miękkie drewna, takie jak sosna, będą musiały być traktowane z konserwantem, farbą do drewna lub olejem, aby chronić drewno. Pomaluj wybrany produkt na meble za pomocą czystego pędzla. Upewnij się, że przechylasz meble, aby potraktować je pod nogami – te obszary, które mają kontakt z ziemią, są pierwszorzędnymi miejscami wchłaniania wilgoci i gnicia. Pozwól, aby pierwsza warstwa środka konserwującego lub farby dokładnie wyschła przed nałożeniem drugiej warstwy.

Napraw je

Skorzystaj z okazji, aby sprawdzić, czy nie ma brakujących lub poluzowanych śrub. Jeśli musisz je wymienić, zdecyduj się na mosiężne śruby, które nie zardzewieją.

Jak dbać o meble z kutego żelaza i stali?

Dokładne czyszczenie mebli z żelaza i stali raz w roku daje Ci doskonałą okazję do znalezienia wszelkich plam rdzy, zanim przerosną one możliwości naprawy. Umyj je wodą z mydłem, używając szczotki do szorowania lub szmatki, a następnie spłucz mydło czystą wodą. Jeśli widać plamy rdzy, należy je teraz usunąć, aby zapobiec ich pogłębianiu się. Zeszlifuj rdzę za pomocą wełny stalowej lub szlifierki ręcznej – w zależności od wielkości obszaru. Ponownie oczyść powierzchnię i wypełnij wszelkie dziury wypełniaczem epoksydowym. Wyszlifuj jeszcze raz, a na koniec zagruntuj i pomaluj metalowe meble, aby je zabezpieczyć i przywrócić im dawne piękno.

Jak dbać o aluminiowe meble ogrodowe?

Mimo że aluminiowe meble ogrodowe nie rdzewieją, zimą nadal wymagają pielęgnacji. Użyj szczotki o miękkim włosiu, aby usunąć brud i liście. Następnie umyj pozostałe zabrudzenia i plamy ciepłą wodą z mydłem. Spłucz czystą wodą i nałóż wodę z octem za pomocą miękkiej szmatki, aby wypolerować metal.

Nie używaj niczego ściernego, ponieważ może to uszkodzić powierzchnię aluminium. Dla dodatkowej ochrony możesz zakończyć konserwację warstwą wosku samochodowego.

Jak dbać o meble ogrodowe z tworzywa sztucznego

Meble z tworzywa sztucznego są niedrogie, łatwe do przenoszenia i bardzo wytrzymałe. Jeśli jednak nie będą odpowiednio pielęgnowane, szybko mogą stać się brudne. Umyj plastikowe meble ogrodowe gorącą wodą z mydłem lub detergentem albo wyczyść je za pomocą myjki ciśnieniowej. Nie używaj niczego ściernego do szorowania plastikowych mebli, ponieważ spowoduje to uszkodzenie powierzchni. Jeśli masz białe plastikowe meble, które wyglądają na poplamione, możesz je wybielić – upewnij się tylko, że chronisz swoje ręce rękawiczkami. Niezależnie od tego, jakiego koloru są twoje plastikowe meble, zakończ reżim czyszczenia warstwą wosku samochodowego, aby nadać im połysk.

Jak dbać o rattanowe i wiklinowe meble ogrodowe

Tkana natura rattanowych i wiklinowych mebli ogrodowych wymaga nieco więcej uwagi przy czyszczeniu. Po pierwsze, odkurz mebel za pomocą miękkiej szczotki, aby usunąć brud i kurz spomiędzy splotów. Następnie przetrzyj wilgotną szmatką, aby usunąć pozostały brud i pleśń. Meble rattanowe i wiklinowe powinny być idealnie przechowywane w pomieszczeniach, lub przynajmniej odpowiednio przykryte w okresie zimowym. Nigdy nie pozostawiaj rattanowych mebli ogrodowych odkrytych na zewnątrz przez cały rok.

Przechowywanie mebli ogrodowych

Teraz Twoje meble ogrodowe są czyste i suche, czas pomyśleć o przechowywaniu ich przez zimę. Masz następujące możliwości:

  • przechowywanie w garażu lub szopie
  • zabezpieczenie ich specjalnymi pokrowcami
  • przeniesienie ich w osłonięte miejsce

Przechowuj meble ogrodowe w garażu lub szopie

Większość mebli ogrodowych lepiej przechowywać zimą wewnątrz. Wiele elementów, takich jak składane fotele, leżaki i składane stoły, można złożyć, aby ułatwić przechowywanie. Inne są zaprojektowane tak, aby można je było układać w stosy, co pozwala zminimalizować ilość miejsca potrzebnego do ich przechowywania.

Jeśli masz miejsce w garażu lub szopie ogrodowej, odstaw czyste i suche meble ogrodowe podczas bardziej wilgotnych miesięcy. Jeśli nie masz miejsca na przechowywanie mebli ogrodowych w obecnych budynkach ogrodowych, rozważ inwestycję w plastikową szopę magazynową specjalnie do tego celu.

Dodaj komentarz