Odkurzacz to najprostszy i najszybszy sposób na sprzątnie. Ale na jaki postawić model, by był niedrogi, cichy i skuteczny? A możliwości jest naprawdę wiele. Sprawdźmy, co oferują producenci i czy ich pomysły pokrywają się z naszymi potrzebami.
Jeszcze do niedawna odkurzacz był urządzeniem, które tylko zbierało zanieczyszczenia z dywanu i kurz z podłogi. Teraz dzięki odpowiednim funkcjom umożliwia także pranie dywanów. Aktualnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów odkurzaczy.
Doskonale znane nam wszystkim odkurzacze workowe zbierają kurz to specjalnego worka. To bardzo istotny element tego urządzenia. Najbardziej higieniczne i wygodne, także dla alergików, są worki papierowe. Zużyte po prostu wyrzucamy. Innym rodzaje są worki tekstylne wielokrotnego użytku, które należy regularnie czyścić.
W opozycji do odkurzaczy workowych stoją odkurzacze bezworkowe. Są bardzo proste w obsłudze. Kurz i inne zanieczyszczenia z podłogi są zasysane i wprawiane w ruch wirowy trafiają do pojemnika. Należy go regularnie czyścić. Ta opcja odkurzacza nie wymaga dodatkowych inwestycji w trakcie eksploatacji w postaci wymiennych worków.
Najbardziej zaawansowane technologicznie są odkurzacze piorące i odkurzacze samojezdne. Te pierwsze, poza podstawową funkcją zbierania zanieczyszczeń, mogą także prać dywany czy spierać plamy z tapicerek. Jest to raczej rozwiązanie do mieszkań o dużych powierzchniach, w których dość spory wydatek na wielofunkcyjne urządzenie będzie miał uzasadnienie. Drugi rodzaj, to odkurzacze samojezdne. Idealne rozwiązanie dla osób starszych i mających problemy z poruszaniem się. Jak działa? Dzięki wysyłanym ultradźwiękom, które odbijają się od ścian i mebli, odkurzacz samodzielnie porusza się po mieszkaniu. W zależności od modelu, mogą sprzątać powierzchnie od 30 do 100 metrów kwadratowych. Zasilane akumulatorkiem pracują nieustanie przez około 60 minut.
Na co zwracać uwagę, kupując odkurzacz?
Podczas przenoszenia odkurzacza z pomieszczenia do pomieszczenia, niebagatelną rolę odgrywa jego ciężar i wielkość. Modele w funkcją prania mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Istotna jest również długość kabla (maksymalna długość dostępna na rynku to 10 m), który może znacznie ograniczać naszą swobodę poruszania się, jeśli będzie zbyt krótki. Chyba najważniejszym parametrem jest moc ssania, co przekłada się na jakość sprzątania. Warto swoją uwagę skierować na odkurzacze o sile ssania 400-500 W.
Zarówno dla domowników, a pośrednio dla sąsiadów, ważne jest, by urządzenie było maksymalnie ciche. Jeśli hałas jest jednym z kryteriów oceny odkurzaczy, to warto pomyśleć o takim, który pracuje na poziomie 70 dB.
Kupując odkurzacz bardzo często zapominamy, że odróżnia je od siebie system filtracji wydmuchiwanego powietrza, Dzięki niemu zanieczyszczenia są skutecznie zbierane i zatrzymywane wewnątrz urządzenia. W skład tego systemu wchodzą: filtr wlotowy umieszczony przed silnikiem (chroni silnik przed zanieczyszczeniami), worek lub pojemnik na zanieczyszczenia i filtr wylotowy (oczyszcza powietrze wydostające się z odkurzacza i zatrzymuje niewielkie zanieczyszczenia). Za najlepsze filtry uznaje się te wykonane z pianki, specjalnych włókien czy fizeliny.
Budowa odkurzacza
Im więcej wymiennych i regulowanych elementów, tym lepiej. Ssawka pozwala czyścić trudno dostępne miejsca pod meblami czy między szafkami. Szczotka parkietowa będzie idealna do płaskich i delikatnych powierzchni. Rura teleskopowa, którą swobodnie można dopasować do wzrostu. Istotne jest także, by wszystkie części można złożyć tak, aby odkurzacz był łatwy w przechowywaniu.
Ceny i producenci
Wśród producentów nieprzerwanie prym wiodą: Zelmer, Samsung, Philips, Electrolux, których odkurzacze są najczęściej wybierane z myślą o codziennych porządkach. Ceny tych producentów są bardzo podobne i wahają się od 250 do 500 zł. Jeśli ktoś decyduje się na sprzęt bardziej zaawansowany, z dodatkowymi funkcjami, musi liczyć się z wydatkiem nawet 700 zł. Duży wybór odkurzaczy, często w promocyjnych cenach, można znaleźć w sklepach internetowych lub w serwisach aukcyjnych.