Podczas wyboru odpowiednich drzwi do domu najczęściej skupiamy się na ich kolorze, wzorze i ewentualnych przeszkleniach. Do rozważenia jest jednak jeszcze jedna kwestia: możliwość wyboru drzwi przylgowych lub bezprzylgowych. Czym różnią się te dwa rodzaje i jak wybrać odpowiedni typ stolarki do naszego mieszkania?
Drzwi przylgowe zbudowane są z zachowaniem specjalnego wcięcia w krawędzi płyty. Sprawia to, że po zamknięciu drzwi część skrzydła schowana jest w ościeżnicy, natomiast druga część na nią zachodzi. Fragment osłaniający ościeżnicę określa się jako przylgę. Drzwi bezprzylgowe zaś mają prostą krawędź, przez co po zamknięciu tworzą linię leżącą w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą.
Drzwi przylgowe są znacznie bardziej popularne, co przekłada się na większy wybór kolorów i wzorów. Klienci wybierają je częściej ze względu na ich podwyższone walory estetyczne. Ten typ stolarki doskonale nadaje się do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym i retro. Drzwi z przylgą wydają się lżejsze oraz lepsze pod względem izolacji. Przylga dokładnie osłania zamek, kiedy drzwi są zamknięte, co również wpływa dodatnio na ich wygląd. Bez większych problemów można w nich regulować zawiasy, ta cecha bywa przydatna przede wszystkim w nowych budynkach, w których ściany jeszcze nie całkiem osiadły.
Drzwi bezprzylgowe są idealne do wnętrz minimalistycznych oraz urządzonych w stylu nowoczesnym. Sprawiają wrażenie mocniejszych oraz cięższych. Ich bardzo ważną cechą są ukryte zawiasy, niemal niewidoczne po zamknięciu drzwi. Stolarka wygląda dzięki temu jak wbudowana w ścianę, co może tworzyć ciekawy efekt wizualny.
Wybór pomiędzy drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi to również kwestia funkcjonalności. Pierwszy rodzaj stolarki cechuje się podwyższonym poziomem izolacji akustycznej. Drzwi bezprzylgowe z kolei są znacznie bezpieczniejsze, przede wszystkim dla dzieci, ponieważ eliminują ryzyko przytrzaśnięcia. Poza tymi cechami nie ma większych różnic w użytkowaniu obu typów drzwi. Podczas wyboru dominująca zatem będzie kwestia estetyczna. Drzwi przylgowe będą chętniej wybierane przez wielbicieli klasyki, natomiast bezprzylgowe znajdą zastosowanie we wnętrzach bardziej nowoczesnych.