Czar ogrodów wertykalnych

Czar ogrodów wertykalnych

Ogród wertykalny to rozwiązanie, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Pionowe kompozycje z roślin można ustawić niemal w każdym miejscu i tym sposobem szybko zmienić wygląd zapomnianego zakątka. Jak samodzielnie założyć ogród wertykalny? Które rośliny wybrać? I gdzie poza ogrodem sprawdzi się kwiatowa konstrukcja? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Ogród wertykalny – od czego zacząć?

Aranżację kompozycji warto zacząć od wyboru ściany. I o ile we wnętrzu budynku nie powinno być z tym problemu, o tyle wybór murku na zewnątrz może być nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim należy zrezygnować ze ściany północnej. Jest to miejsce, w którym zimą jest najzimniej, najmocniej wieje wiatr i jest słabe nasłonecznienie. W takim warunkach rośliny mogą słabo rosnąć lub w ogóle szybko zwiędnąć.

Równie ważna jest wytrzymałość ściany. Dzięki temu nawet konstrukcja ze sporą liczbą roślin nie przyczyni się do jej uszkodzenia.

Materiały konstrukcyjne

Trwałość konstrukcji zależy nie tylko od mocnej ściany, ale też wytrzymałych materiałów. Montując stelaż, należy pamiętać o zachowaniu odległości od ściany. Dzięki czemu kompozycja będzie dodatkowo wzmocniona. Będzie też doskonale zabezpieczona przed wilgocią.

Jakie rośliny wybrać?

Wybór roślin to najprzyjemniejsza, choć nie zawsze najłatwiejsza część aranżacji. Najprościej wybrać kwiaty do ogrodu wertykalnego, który znajduje się wewnątrz budynku. Taki ogród zresztą najłatwiej jest założyć.

Nieco inaczej wygląda sprawa z ogrodem na zewnątrz. Tu, wszystkie rośliny powinna cechować mrozoodporność. Dzięki temu konstrukcja może sprawdzić się dłużej niż jeden sezon.

W czasie planowania warto uwzględnić byliny, czyli rośliny długowieczne. Najlepsze są gatunki pnące, choć równie ważna jest możliwość przechowywania kwiatów w niewielkich doniczkach.

Wybór roślin jednorocznych czy dwuletnich pozwala natomiast zmieniać kompozycję co sezon. Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji i czasu, jaki możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu.

Dlaczego warto zbudować ogród wertykalny?

Ogród wertykalny to przede wszystkim wspaniała ozdoba ściany i namiastka ogrodu. Szczególnie, że do wykonania kompozycji nie potrzeba dużej powierzchni. Ogród można założyć na zewnątrz budynku, w domu, a także na balkonie.

I można to zrobić samodzielnie. Taka kwietna kompozycja świetnie sprawdza się w kącikach wypoczynkowych. To też dobry sposób na przykrycie dawno nieodnawianych ścian czy brzydszych zakątków. Dzięki temu nawet nieciekawy murek ma szansę zyskać nowy, atrakcyjny wygląd.

Dodaj komentarz