Architekt wnętrz – czy potrzebujesz jego pomocy?

Architekt wnętrz – czy potrzebujesz jego pomocy?

Jesteś na etapie urządzania wnętrza? Na pewno zapoznałeś się juz z szeregiem artykułów, jak zaprojektować poszczególne pomieszczenia — sypialnię, garderobę czy przedpokój. Wiesz już na pewno, że nie jest to takie proste! Stworzenie idealnego wnętrza wymaga kreatywności i szczególnego przemyślenia, a także wiedzy na temat umiejętnego planowania przestrzeni. Niestety, mając na głowie obowiązki — pracę, dzieci, dbanie o swój rozwój — trudno jest dodatkowo wygospodarować czas na to, by poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie, zwłaszcza gdy najprawdopodobniej przyda nam się ona co najwyżej kilka razy w życiu. Czy nie lepiej byłoby powierzyć zaprojektowanie naszego wnętrza specjaliście? Dowiedz się, czym zajmuje się architekt wnętrz i ile kosztuje architekt wnętrz.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Przede wszystkim zastanówmy się, kim jest osoba nazywana architektem wnętrz. Dekorator wnętrz, nazywany także architektem wnętrz, specjalizuje się w zadbaniu o to, aby wnętrze mieszkania czy innego pomieszczenia było spójne, a także oryginalne — zgodne z wizją zleceniodawcy. Zawód projektanta wnętrz ostatnio znacząco zyskał na popularności. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że mieszkanie nie jest już tylko miejscem do spania i jedzenia — to także miejsce przemyśleń, wyzwalania kreatywności, relaksowania się, spotkań towarzyskich i nie tylko. W związku z tym warto dbać o to, abyśmy czuli się w nim dobrze.

Projektowanie wnętrza to skomplikowane zagadnienie — konieczne jest posiadanie wiedzy z zakresu architektury, budownictwa i nie tylko. Osoba, która specjalizuje się w dekorowaniu wnętrz, musi być na bieżąco z trendami w tym świecie. Nie licząc tego, że wnętrze musi być ładne, to musi być też ładne i, najlepiej, ponadczasowe! Trudno jest pogodzić wszystkie te kwestie, nie będąc jednocześnie z tematem na bieżąco, przez kilka godzin w ciągu dnia — praktycznie codziennie.  To udowadnia, że ładne wnętrze w krótkim czasie jesteśmy w stanie zorganizować tylko z pomocą architekta wnętrz.

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Bycie architektem wnętrz wymaga wiedzy i wielu godzin praktyki. Z tego powodu ceny usług architekta nie należą do najniższych — bo praca takiego specjalisty jest bardzo wartościowa. Na to, ile zapłacisz za usługę danego architekta, wpływ ma w dużej mierze jego doświadczenie, portfolio i wiedza. Osoba, która ma za sobą więcej realizacji, ma większe doświadczenie — w związku z tym możesz liczyć w jej przypadku na wyższy poziom realizacji, niemniej jednak cena jej usług będzie wyższa.

W większości przypadków im większa przestrzeń, tym niższa cena za metr kwadratowy — dlatego projektantom wnętrz warto jest zlecać projekty większych pomieszczeń. Na ostateczną cenę wpływ ma także rodzaj materiałów, który wykorzystamy do wykończenia pomieszczeń zleconych do zaprojektowania. Skorzystanie z ekskluzywnych materiałów zazwyczaj wymaga bardziej skomplikowanego projektu, dlatego droższe materiały sprawią, że cena projektu również będzie wyższa.

Dodaj komentarz