Aranżacja pokoju dziecięcego.

W życiu każdego dziecka przychodzi moment gdy zaczyna potrzebować swojej przestrzeni, prywatności i miejsca do zabaw. Wielu rodziców staje wtedy przed dylematem urządzenia mu wymarzonego pokoju. Pogodzenie wielofunkcyjności pomieszczenia z zachowaniem należytego bezpieczeństwa będzie nie lada wyzwaniem. Pokoik dla dziewczynki, bez względu na jego metraż, powinien być miejscem pełnym inspiracji, pobudzać wyobraźnię a przede wszystkim musi panować w nim przyjazna atmosfera i być królestwem małego człowieka. Będzie on spełniał funkcję sypialni, miejsca do zabaw i nauki, rozwijania zainteresowań oraz spotkań z rówieśnikami. Zatem jego odpowiednie wyposażenie i udekorowanie powinno być naszym priorytetem. Co w związku z tym powinno znaleźć się w takim pomieszczeniu? Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo? Na jakie dekoracje się zdecydować aby pokój nie przytłaczał? Na te wszystkie i jeszcze inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Ściany.

W tej kwestii powinniśmy wziąć pod uwagę zdanie dziecka. W końcu to ono będzie spędzać w swoim pokoju najwięcej czasu, dlatego dajmy mu pole do popisu. Oczywiście najbardziej popularnym kolorem są odcienie pastelowe. Warto też pomyśleć o bielach, zieleniach, różach czy nawet błękitach. Pamiętajmy, że to tylko ściany – po kilku latach jesteśmy w stanie sami je przemalować na inny kolor. Gdy mamy w domu małego szkraba należałoby pomyśleć również o ozdobach na ściany. Świetnie będzie wyglądać tapeta na jednej z nich lub można zaopatrzyć się w samoprzylepne naklejki z wieloraką grafiką. Wszystko to zależy od preferencji dziecka. Jeżeli jest wielkim fanem bajek – na ścianie mogą znaleźć się postacie z jego ulubionych animacji, jeżeli kocha zwierzęta – tapeta z motywem zwierzęcym będzie tu idealnym pomysłem. Innym pomysłem na świetne dodatki ścienne są między innymi: wiszące półki w kształcie huśtawek, łapacze snów, wieszane lampki nocne z imionami dzieci czy ramki z ciekawymi grafikami dziecięcymi. Wskazane jest, aby przy szaleństwie dekoracji pokoju dziecięcego nie przesadzić – zbyt duża ilość dodatków i ozdób przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego.

Łóżko.

Ten mebel powinien uzupełniać sypialnię każdego dziecka. Przy wyborze łóżka warto wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników: bezpieczeństwo dziecka, wysokiej jakości materiały i wykonanie, kolor, wielkość, komfort dziecka, trwałość i solidność. Warto dowiedzieć się przed kupnem z jakich materiałów zostało wykonane łóżeczko, czy farby, którymi zostało pokryte są bezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, czy nie powodują alergii, uczuleń i podrażnień. Wskazane jest również zorientować się w czy mechanizmy łączenia poszczególnych elementów łóżeczka są mocne i wytrzymałe oraz czy łóżeczko posiada szufladę na pościel pod stelażem. Kwestia wielkości łóżeczka to temat godny uwagi. Gdy nasz maluch wyrośnie już z klasycznego łóżeczka ze szczebelkami, które w większości przypadków ma wymiary 120/60, szukamy nieco większego zamiennika. Optymalnym następcą dziecięcego łóżeczka będzie łóżko o wymiarach 160/80. Początkowo rodzice mogą być sceptycznie nastawieni do tak wielkiego łóżka dziecięcego, ale z biegiem czasu docenią jego rozmiaru. Kluczową zaletą będzie długi okres użytkowania – łóżeczko o takich wymiarach posłużyć może dzieciom nawet do siódmego roku życia. Dodatkowo bez problemu zmieści się na nim i rodzic i dziecko. Warto pomyśleć również o dobrym materacu, dostosowanym do młodego kręgosłupa dziecka. Godnymi polecenia są materace z pianki kokosowej, z pianki z kokosa i gryki oraz pianki lateksowej. Dobór dobrej jakości łóżeczka i materaca to spora inwestycja. Może okazać się dość kosztowna, lecz będzie nam się zwracać przez wiele lat.

Meble.

Wszelkie meble do pokoju dziecięcego powinno dobierać się pod jego przedział wiekowy. Mało rozsądne jest kupowanie przykładowo krzesła obrotowego dla dziecka, które nie chodzi jeszcze nawet do przedszkola. Dla dzieci przeważnie od drugiego roku życia polecamy małe, niskie stoliki wraz z przynajmniej dwoma krzesełkami do kompletu. Dlaczego warto dokupić więcej krzesełek posiadając tylko jedno dziecko? Zarówno dla jego rówieśników jak i dla siebie. Dziecko w przedszkolu z łatwością nawiąże kontakt z innymi dziećmi, będą się odwiedzać także w domu i razem bawić. Docenicie wtedy te dodatkowe krzesełko. A i również z nich skorzystacie podczas spędzania wspólnie czasu z dzieckiem, kiedy będziecie czytać książeczki, malować rysunki czy układać klocki.

Nieodzownym elementem każdego wyposażenia pokoju dziecięcego jest regał z zabawkami. Na rynku jest do wyboru mnóstwo takich regałów. Różnią się kolorem, wielkością, pojemnością. Ciężko jednak wybrać z nich model który jest bezpieczny. I w tym momencie bardziej doświadczeni rodzice już wiedzą o czym mowa. Żywiołowy i pełny werwy dwu lub trzylatek to obiekt, którego nie należy spuszczać z oka. Takie dziecko ma niespożyte pokłady energii, lubuje się w poznawaniu świata poprzez samodzielne oględziny mieszkania. Nie rzadko kończy się to bałaganem w domu. Bardzo prawdopodobne że zacznie też interesować się wchodzeniem na poszczególne meble. Tutaj warto zastanowić się nad doborem ich do jego pokoju. Regał na zabawki nie tylko powinien być atrakcyjny wizualnie czy funkcjonalny. Powinien być starannie wykonany a przede wszystkim masywny tak, by dziecko nie mogło go zrzucić na siebie. Powinien być również niski – aby umożliwić malcowi dostęp do zabawek.

Uwzględnienie zainteresowań.

Dziecko w każdym wieku chłonie otoczenie oraz nastroje jak gąbka. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie mu jak najlepszych wspomnień z dzieciństwa. Starajmy się uwzględniać jego zdanie oraz wybory nawet w przypadku aranżacji dziecka. Jeżeli dziecko przejawia zdolności artystyczne – lubi malować farbami czy kredkami pomyślmy o stworzeniu mu w pokoju kącika małego malarza. Wystarczy postawić tam sztalugę, akcesoria do malowania i gotowe! W przypadku gdy jego pasją są przeróżne książeczki, można zaopatrzyć się w wielką, miękką pufę, umieścić ją w rogu pokoju oraz przymocować w pobliżu półkę z książkami. W ten sposób stworzymy naszej pociesze miejsce azylu i wyciszenia.

Dekoracje.

Elementami wystroju o których nie było jeszcze mowy są przede wszystkim dywany. Miękkie, kolorowe, bajkowe – do wyboru do koloru. Warto zdecydować się na jeden dywan o pokaźnych rozmiarach. Będziemy mogli utrzymać go łatwiej w czystości i jest praktyczniejszy. Nie polecamy jednak kłaść wykładziny na całej powierzchni pokoju dziecka. To siedlisko roztoczy, bakterii oraz bardzo łatwo osadza się na niej kurz.

Nie możemy zapominać również o odpowiednim oświetleniu. Bez problemu można dostać kolorowe żyrandole, lampy wiszące oraz fikuśne lampki nocne. Dodadzą pokojowi bajkowego klimatu a jednocześnie rozświetlą całe pomieszczenie. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że pokój dziecięcy to nieustanny bałagan. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko porządku i organizacji. Z pewnością pomogą w tym półki, kosze i organizery. Tych przedmiotów nigdy za mało w przypadku dużej ilości zabawek, a dla dziecka sortowanie zabawek będzie niezłą frajdą.

Dodaj komentarz