Nowoczesne budownictwo

W obecnych czasach co raz więcej zmęczonych zgiełkiem miasta ludzi decyduje się na budowę własnego domu, spełniając marzenia o własnym ogrodzie czy przestronnym tarasie. Architekci, inżynierowie prześcigają się w projektowaniu nowoczesnych domów, wyznaczających aktualne trendy w branży budowlanej. , dzięki swej prostej formie i ciekawej stylistyce jest często wybieranym stylem budowy przez Inwestorów.

Prostota i minimalizm

najbardziej docenia prostotę, dlatego najczęściej budynki projektowane są na planie prostokąta kwadratu lub litery L. Nowoczesne domy wyróżniają się przede wszystkim zwartą, prostą, geometryczną bryłą. Wyznacznikiem nowoczesności są płaskie dachy oraz bardzo duże przeszklenia, dzięki czemu w dużym stopniu wykorzystuje się energię słoneczną do ogrzania wnętrza budynku. Duże okna nadają wnętrzom przestronności i elegancji oraz pozwalają cieszyć się bajecznymi widokami ogrodu. Pozwalają również praktycznie wykorzystywać źródło światła słonecznego w dzień, dzięki czemu oszczędzamy na energii elektrycznej. Elewacje nowoczesnych budynków charakteryzują się przeważnie jednolitą powierzchnią w odcieniach bieli i szarości, co idealnie wkomponowuje się w minimalistyczny trend. Bardzo często wykorzystuje się betony architektoniczne w połączeniu z drewnem elewacyjnym, co sprawia, że elewacja nabiera naturalności oraz ciepła. Nowoczesne domy są ekologiczne, energooszczędne. Wykorzystują odnawialne źródła energii, przede wszystkim słońce i wiatr. Nowoczesny dom powinien być nie tylko funkcjonalny, praktyczny, ale też bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Stosowane są inteligentne systemy zarządzania budynkiem, dające możliwości zintegrowanego sterowania urządzeniami domowymi. Takie rozwiązania pozwalają między innymi sterować instalacją alarmową i monitoringiem w domu za pomocą smartfona lub innego urządzenia przenośnego.

Wnętrza domów nowoczesnych

Aranżacja wnętrza domu nowoczesnego nie powinna odbiegać od stylu bryły. Tutaj również zachowuje się minimalizm, prostotę. Nie ma tutaj miejsca na przepych i nadmierne dekoracje. Główną cechą nowoczesnych wnętrz jest jednolita, spójna przestrzeń. Dobrym pomysłem jest łączenie ze sobą kuchni z salonem czy też sypialni z łazienką. Jeśli chodzi o kolorystykę wnętrz, to przeważają jasne barwy, przede wszystkim ponadczasowe odcienie bieli, beży oraz zimne, surowe odcienie szarego. Często dla kontrastu i ożywienia stosuje akcenty w bardziej wyrazistych kolorach, jednak należy zachować przy tym umiar.

Dodaj komentarz