Kupno gotowego domu

Kupno gotowego domu

Na dzisiejszym rynku nieruchomości jest duża różnorodność ofert. Dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Niezależnie od tego czy szuka czegoś nad morzem, czy w górach. Ogródek działkowy, działka budowlana, dom oraz mieszkanie, niezależnie od miasta i ceny, zawsze znajdzie się coś, co zainteresuje przyszłego kupca. Jeszcze niedawno ceny mieszkań, działek budowlanych i domów były nawet o połowę niższe niż teraz. Niestety, ceny są ruchome i uzależnione także od trendów. Do wyboru są mieszkania o przeróżnym metrażu – od niewielkiej kawalerki, aż po bardzo duże apartamenty.

Metraż mieszkań jest uzależniony w głównej mierze od wielkości i znaczenia miasta. Przykładowo w Kaletach nie spotka się apartamentów, ponieważ jest to malutkie miasteczko i tam największe mieszkanie ma cztery pokoje. Cena czynszu oraz samego mieszkania jest tam również dużo mniejsza niż w Katowicach lub Warszawie. We wspomnianych już Katowicach rozwija się turystyka biznesowa i można spotkać tutaj wiele apartamentów oraz większych mieszkań. Niestety, co za tym wszystkim idzie, ceny najmu i samych mieszkań są przynajmniej raz takie jak w mniejszych miejscowościach. Mieszkania w centrum są zawsze droższe niż te na obrzeżach.

Rynek nieruchomości oferuje domy w różnym stanie. Mogą to być stare budynki przeznaczone do remontu, domy w stanie surowym lub takie, w których można od razu zamieszkać. Tutaj ceny są bardziej jednolite, choć widać różnice porównując oferty różnych miast ze sobą. Ceny działek budowlanych są uzależnione od ich przeznaczenia. Mogą to być działki pod zabudowę jednorodzinną lub przemysłową. Przy zakupie działek trzeba zwracać również uwagę na to, czy nie są to tereny podmokłe lub jakieś powyrobiskowe. Najlepiej zażądać badań geologicznych, by mieć całkowitą pewność i uniknąć przykrych niespodzianek. Każdy wie jakie ma oczekiwania oraz czego poszukuje. Trzeba przed zakupem czegokolwiek wszystko dokładnie posprawdzać i się wypytać, by nie kupić tak czasem kota w worku. Po co się niepotrzebnie denerwować.

Na co zwracać uwagę kupując?

Na pewno niejednokrotnie wielu z nas marzył się i chyba w dalszym ciągu marzy swój własny cichy kąt, w którym będziemy mogli robić, co się nam żywnie podoba. Jedni wolą góry, inny morze, a jeszcze inny centra miast. Niezależnie od tego czy jest to mieszkanie, dom z ogródkiem, czy tylko działka budowlana, na której w przyszłości ma stanąć dom, będzie to nasz wymarzony cichy kąt. Zakup wygląda zawsze w ten sam sposób. Na samym początku wyszukuje się oferty w gazetach, Internecie lub u dewelopera. Następnie telefonuje się na podane w interesujących nas ogłoszeniach numery telefonów i porównuje się oferty. Kiedy już wybierzemy interesującą nas ofertę, musimy przygotować na jej zakup odpowiednią kwotę pieniędzy. Zaliczkę płaci się zawsze podczas podpisywania umowy przedwstępnej, a resztę kwoty przy umowie końcowej. Lepiej jest płacić zawsze gotówką, ponieważ niektórzy ze sprzedających mogą nie zgodzić się na przelew środków finansowych na konto bankowe, chyba że zostanie on wykonany przez zawarciem umowy końcowej.

Kupując nieruchomość trzeba być również uczulonym na to, iż kupowany przez nas dom, mieszkanie lub działka mogą mieć zadłużona hipotekę. Należy pamiętać, iż zakupu dokonuje się zawsze z zadłużeniem, więc przed dokonaniem transakcji, trzeba wszystko dokładnie posprawdzać. Dziś każdy może z danej nieruchomości wyciągnąć odpis z księgi wieczystej, tylko trzeba znać numer nieruchomości.

Trzeba także zwrócić uwagę na to by nie zakupić nieruchomości z zameldowanymi lokatorami, ponieważ później mogą być niezłe ceregiele z ich eksmisją. Wiąże się to niestety z zapewnieniem im nowego lokum i tak dalej, nie jest to miła dla nikogo sytuacja. Przy zamianie mieszkania trzeba również uzgodnić z kontrahentem, czy są konieczne jakieś dopłaty związane z transakcją. Po załatwieniu wszystkich formalności i jeżeli wszystko jest w porządku, można się spokojnie zająć urządzeniem naszego wymarzonego gniazdka. Czego po prostu chcieć więcej od życia, skoro już nasze marzenia się spełniły?

Dodaj komentarz