Jak urządzić sypialnię na antresoli?

Ostatnio coraz popularniejsze staja się sypialnie urządzane nie w osobnych pokojach czy na piętrach, ale na otwartej antresoli. Warto wiedzieć, jak podejść do urządzenia takiego pomieszczenia, aby było efektowne i funkcjonalne.

Skąd popularność sypialni na antresoli?

Być może zastanawiamy się, skąd w ogóle wzięła się moda na sypialnie umieszczane na antresolach. Odpowiedź na tego typu pytania jest bardzo prosta. Od kiedy można stawiać domy na zgłoszenie o powierzchni do 35 metrów, rynek wokół takiego budownictwa niezwykle się rozwinął. Popularne stały się na przykład domy loftowe, umożliwiające powiększenie metrażu w domu bez zmiany kwalifikacji budynku. Jego powierzchnia to wciąż 35 metrów kwadratowych, jednak może zostać powiększona niemal dwukrotnie, dzięki dodaniu właśnie antresoli.

Urządzając sypialnię umieszczoną na antresoli nad częścią główną domu musimy mieć na uwadze kilka czynników. Sprawią one, że użytkowanie pomieszczenia będzie wygodne, a tym samym jego wygląd będzie bardzo zachęcający.

Wygodne schody

Przede wszystkim – na antresolę muszą prowadzić wygodne, bezpieczne schody. Warto wziąć to pod uwagę już przy wyborze odpowiedniego domu loftowego. Pamiętajmy, że jeśli na antresoli ma znajdować się sypialnia, to niejednokrotnie będziemy wchodzić na nią w stanie dużego zmęczenia. Podobnie w nocy być może trzeba będzie czasem zejść z antresoli po ciemku. Schody muszą być wiec bezpieczne i zostać zaplanowane tak, aby ograniczyć ryzyko nieszczęśliwych wypadków.

Ściana

Mimo że antresola zazwyczaj stanowi otwartą przestrzeń, to w trosce o zdrowy sen być może jednak zechcemy jakoś ją odgrodzić. Często wnętrza loftowe są w takim wypadku wyposażane w taflę szkła, która przypomina wielkie, ścienne okno. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że ogranicza ona hałasy dochodzące z salonu znajdującego się poniżej. Wadą – to, że nie ogranicza dostępu światła.

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie zasłony w formie kurtyny. Jeśli zdecydujemy się na materiał wyłapujący światło, bez problemu możemy w ten sposób zaciemnić sypialnię, aby uzyskać lepsze warunki do zdrowego snu. Jeśli nie zdecydujemy się na ścianę, pamiętajmy chociaż o wystarczająco wysokiej barierce. Zapobiegnie ona nocnym upadkom z wysokości.

Odpowiednie łóżko

Pamiętać musimy o tym, że antresola rzadko tworzy pomieszczenie o standardowej wysokości. Często sufit znajdzie się dużo niżej, niż w zwykłym pokoju. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu wysokości łóżka. Innym rozwiązaniem jest rezygnacja z zabudowy i spanie bezpośrednio na wygodnym materacu.

Dodaj komentarz