Dom parterowy czy piętrowy – który wybrać?

Bardzo wiele osób marzy o posiadaniu swojego własnego domu. Nie ma się temu co dziwić, bo dom to dla wielu osób oznaka swobody oraz prywatności. Zanim jednak zdecydujemy się na budowę domu, warto zastanowić się nad tym, czy lepszy będzie dom parterowy, czy może piętrowy. Jak się okazuje, zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma pewne zalety i wady. Świadomość ich istnienia pozwoli nam na podjęcie odpowiedniej decyzji.

Jakie są plusy i minusy domu piętrowego?

Jak już zaznaczono na wstępie, domy piętrowe mają swoje plusy i minusy. Nie inaczej jest w przypadku domów parterowych. Jeżeli chodzi o domy piętrowe, koszt ich budowy jest przeważnie większy niż koszt budowy domów parterowych. Ponadto, domy piętrowe wymagają solidniejszych ścian oraz stropów. Ich budowa może być więc wyjątkowo czasochłonna. Ponadto, w domach piętrowych koniecznie muszą znaleźć się schody. Poruszanie się po nich może być problematyczne, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Okazuje się jednak, że nie tylko. Poruszanie się po schodach może okazać się również problematyczne w przypadku osób po urazach czy z kontuzjami. Nie sposób nie zauważyć, że po schodach nie będą mogły poruszać się również osoby niepełnosprawne. Jeżeli więc borykamy się z wyżej wymienionymi problemami, dom piętrowy może nie okazać się najlepszym rozwiązaniem. Wiele osób uważa, że dom piętrowy oznacza większą prywatność. Możemy przecież zaszyć się w pokoju na poddaszu i odpocząć w ciszy i spokoju.

Dlaczego warto zdecydować się na dom parterowy?

Nie sposób nie zauważyć, że bardzo wiele osób decyduje się również na budowę domu parterowego. Okazuje się, że takie rozwiązanie również ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Należy mieć świadomość tego, że budowa domu parterowego wiąże się z mniejszymi kosztami niż budowa domu piętrowego. Na tym jednak nie koniec. Budowa domu parterowego jest również zdecydowanie mniej czasochłonna. Bardzo wiele osób docenia również to, iż w domu parterowym nie są konieczne schody. Wszystkie pomieszczenia znajdują się więc na jednym poziomie. Nie sposób nie zauważyć, że dom parterowy zajmuje większą powierzchnię działki niż dom piętrowy. Jeżeli mamy niewielką działkę, możemy więc nie mieć zbyt wiele miejsca na założenie ogrodu. Dla wielu osób takie rozwiązanie jest bardzo niekorzystne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli decydujemy się na budowę domu, musimy przedyskutować wszelkie kwestie ze wszystkimi osobami, które będą mieszkać w domu. Dobrym rozwiązaniem będzie także znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej. Może to jednak nastręczać pewnych trudności. Na szczęście, przy odrobinie wysiłku znalezienie doświadczonych fachowców będzie możliwe. Równie starannie należy poszukiwać architekta, który zaprojektuje nasz dom. Bez odpowiedniego projektu satysfakcjonujących efektów nie będzie. Niezmiernie ważne jest również urządzanie swojego domu. Powinniśmy zadbać, aby znalazły się w nim wszelkie niezbędne pomieszczenia. Mowa tu między innymi o łazience, kuchni, ale również o salonie czy sypialni. Najważniejsze jest to, aby wszystkie pomieszczenia były funkcjonalne. W przeciwnym razie, nie będziemy z nich zadowoleni. Dla większości osób ważny jest także aspekt wizualny. Na szczęście, jeżeli odpowiednio się postaramy, możliwe jest urządzenie użytecznych i atrakcyjnych wizualnie pokojów. Doskonale byłoby pamiętać także o utrzymywaniu naszego domu w odpowiedniej czystości. Bez tego niemożliwe będzie niestety korzystanie z poszczególnych pomieszczeń w sposób komfortowy. Zawsze możemy poprosić o pomoc kogoś doświadczonego.

Dodaj komentarz