Wiercenie studni hydroforowych oraz studnie głębinowe

Wiercenie studni hydroforowych oraz studnie głębinowe

Dużym udogodnieniem dla posiadaczy własnego domu jest studnia głębinowa na posesji. Jeśli zdecydujemy się na takie przedsięwzięcie, to konieczne będzie skorzystanie z usług firmy, która profesjonalnie wierci studnie Bydgoszcz. Dlaczego warto posiadać przydomową studnię? Na czym polega wiercenie studni? Jaki rodzaj studni warto wybrać?

Wiercenie studni hydroforowych oraz studnie głębinowe

Stworzenie przydomowej studni to przydatne przedsięwzięcie, za które bez wątpienia podziękujemy sobie w przyszłości. Awarie wodociągów zdarzają się niestety całkiem często i w takiej sytuacji studnia staje się prawdziwym ratunkiem. Dzięki niej jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużą ilość pieniędzy, ponieważ nie musimy płacić za wodę, a jedyną ponoszoną opłatą jest koszt utrzymania studni. Jest ona również o wiele zdrowsza – wystarczy wykorzystać system filtrujący, by móc cieszyć się wspaniałą wodą bez chloru. Wodę pochodzącą bezpośrednio ze studni możemy wykorzystać, chociażby do podlewania ogrodu. Przedtem musimy jednak studnię wykopać lub wywiercić. Jak przebiega taki proces? Na jaki rodzaj studni warto się zdecydować?

Studnie hydroforowe i studnie głębinowe

Podczas planowania studni nieoceniona jest pomoc doświadczonych ekspertów. Jedną z kwestii, którą należy ustalić na początku, jest rodzaj wybranej studni. Ten warto natomiast dobrać do własnych potrzeb i preferencji. Jedną z możliwych opcji jest wywiercenie studni głębinowej, która wyróżnia się sięganiem do głębokich warstw wodonośnych. Dzięki temu pozyskiwana ze studni woda jest mniej zanieczyszczona. Po zastosowaniu właściwego systemu filtrującego woda będzie nadawała się nawet do spożycia. Studnia głębinowa jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku ogrodów i upraw o większej powierzchni.

Studnia hydroforowa działa zupełnie inaczej. W jej przypadku mamy do czynienia z pompą ręczną znajdującą się na powierzchni. Z jej pomocą możemy pobierać wodę z rury studziennej – pompa “zasysa” wodę, wydobywając ją na powierzchnię. Taka studnia doskonale sprawdzi się w przypadku prywatnego użytku domowego. 

Jak przebiega wiercenie studni?

W jaki sposób przygotowuje się studnię głębinową? W tym celu konieczne jest wykorzystanie specjalnych atestowanych rur oraz plastikowych filtrów. Po wywierceniu odpowiednich rozmiarów otworu następuje umieszczenie pompy głębinowej pod powierzchnią lustra wody. W przypadku studni hydroforowej mamy do czynienia z mniejszą głębokością. Do wnętrza gleby wbijana jest rura z filtrem, która zakończona jest stożkowatym ostrzem. Rura studni hydroforowej przebija się do warstwy wodonośnej.

Dodaj komentarz