Poznaj bliżej miasto Ostrołęka

Ostrołęka to miasto, które posiada blisko 52 tysiące mieszkańców. Administracyjnie Ostrołęka należy do województwa mazowieckiego. Kiedyś miasto było centrum wielu historycznych wydarzeń, a obecnie jest to miejsce w którym koncentruje się przemysł energetyczny, budowlany, a także spożywczy. Aby dowiedzieć się tego co aktualnie dzieje się w mieście i poczytać wiadomości Ostrołęka warto sprawdzić co ma do zaoferowania portal ostrolecki24.pl. Co ciekawego znajduje się w mieście i od czego zacząć zwiedzanie tego miasta?

​Most im. gen. Antoniego Madalińskiego w Ostrołęce

Jedyna tego typu niezwykle wyglądająca konstrukcja mostu w Polsce. Most został wzniesiony w roku 1995 i wzorowany jest na moście, który znajduje się w hiszpańskiej Sewilli. Wyróżniającą cechą mostu jest jego konstrukcja – most został zawieszony na łuku, który łączy się ze znajdującą się poniżej drogą dziesięcioma parami lin. Most prezentuje się również nietypowo ze względu na to, że nie zobaczymy tutaj żadnych podpór, w całości więc utrzymuje się na podwieszanej konstrukcji. Warto też dodać, że patronem mostu jest Antoni Madaliński – był to polski dowódca wojskowy, który w 1794 wyprowadził z miasta Ostrołęki aż pod Kraków brygadę wojska, co ostatecznie doprowadziło do powstania zbrojnego i wydarzenia zwanego insurekcją kościuszkowską.

​Grodzisko Stare Miasto z podgrodziem w Ostrołęce

W południowej części Ostrołęki znajduje się grodzisko stożkowate, które wraz z przyległym do niego terenem tworzy miejsce dawnego miejsca w którym niegdyś osiedlali się mieszkańcy w czasach średniowiecznych. Miejsce to zasłynęło szczególnie w 2009 roku, gdy dokonano tutaj tego sensacyjnego odkrycia. Grodzisko jest otwarte dla zwiedzających i znajduje się nieopodal znajdującego się w tym miejscu wału przeciwpowodziowego.

​Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką

Muzeum wzniesiony w 1930 roku stanowi miejsce upamiętniające bitwę pod Ostrołęką z roku 1831. W budynku można zapoznać się z przebiegiem bitwy, zobaczyć ówczesne umundurowanie żołnierzy oraz dowiedzieć się więcej o tamtym okresie historycznym. Dla zwiedzających mauzoleum dostępny jest przewodnik, który szczegółowo omawia zagadnienia prezentowane w obiekcie. W trakcie zwiedzania budynku muzeum można zobaczyć aż trzy pokazy multimedialne dotyczące tamtego okresu historycznego. Dodatkowo istnieje możliwość wyjścia na taras widokowy. Nieopodal budynku znajduje się także ekspozycja prezentująca ówczesne uzbrojenie, między innymi można zobaczyć to jak wyglądały armaty i wozy transportowe.

Dodaj komentarz