Pompa ciepła a zużycie prądu. Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła a zużycie prądu. Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Dzisiaj, gdy koszty ogrzewania drastycznie rosną, każdy z nas szuka oszczędności. Ale chęć zmiany sposobu ogrzewania często wynika nie tylko z powodów ekonomicznych, ale również z polityki klimatycznej. Nie chcemy działać na szkodę środowiska naturalnego. Ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu jest inwestycja w pompę ciepła. Jak działa? Czy drastycznie wpływa na zużycie prądu? Wyjaśniamy!

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to doskonała alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, a przede wszystkim – sposób na bardziej ekologiczne ogrzewanie domu. Na czym więc polega sposób jej działania?

Pompa ciepła, choć jest to system grzewczy, to jego działanie jest zupełnie inne niż w przypadku klasycznych paliw. Nie musi wytworzyć samodzielnie energii, by w wyniku spalania podniosła się temperatura. Pompa ciepła wykorzystuje energię pochodzącą ze środowiska naturalnego, a pobieraną z gruntów, wody lub powietrza. Do wyboru są różne systemy. Ich doborem zajmują się firmy oferujące pompy ciepła. Warto skonsultować się, zanim podejmie się decyzję. Perfekcyjnie dopasowaną do potrzeb pompę ciepła zamontuje firma Eco-Team z Częstochowy, która jest ekspertem od ekologicznych rozwiązań.

A jak działa pompa ciepła? Na czym polega jej system działania? Pompa ciepła ogrzewa dom poprzez wykorzystanie różnicy temperatur. Pozwala na odwrócenie naturalnego kierunku wymiany energii. Transportuje ciepło z ośrodka zimnego do ciepłego. Jak to jest możliwe? Dzięki sprężarce i specjalnemu czynnikowi termodynamicznemu. To właśnie on ma zdolność zmiany stanu skupienia w wyniku sprężania i rozprężania.

Warto wiedzieć, że pompa ciepła do działania potrzebuje prądu. Dzięki niemu możliwy jest transport energii z gruntu, wody lub powietrza. Szacuje się, że energia z prądu to 25% całości, jaką potrzebuje pompa ciepła do ogrzania domu. A jaki to koszt? Ile pompa ciepła zużywa prądu?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła pracuje 24h/dobę. Oznacza to, że ciągle pobiera prąd. Ile jest go w stanie zużyć? Tutaj warto zacząć od tego, że pompa ciepła pobiera energii elektrycznej tylko tyle, ile wymaga sprężarka, która doprowadza do skroplenia czynnika chłodniczego.

W zależności od jej rodzaju i parametrów pracy szacuje się, że z 1 kW mocy elektrycznej uzyskuje się 3-5 kW mocy grzewczej, a więc odpowiednie 3-5 razy więcej, niż gdyby ogrzewać dom wyłącznie za pomocą energii elektrycznej, gdyż w takim wypadku, aby zyskać 1 kW mocy grzewczej, trzeba włożyć 1 kW mocy elektrycznej. Nie mówiąc o stratach, na jakie wpływa sprawność układu. Oczywiście to, ile dokładnie prądu zużyje pompa ciepła, jest kwestią indywidualną – zależy od jej typu i mocy, a więc między innymi od tego, jak ocieplony jest dom.

Efektywność pompy ciepła określa współczynnik COP. To właśnie on pokazuje, ile razy więcej energii cieplnej można uzyskać w stosunku do włożonej energii elektrycznej.

Pompa ciepła a zużycie prądu

Dobrze wiedzieć, że na zużycie prądu przez pompę ciepła również można wpłynąć. Jak? Stawiając na inne ekologiczne rozwiązanie, jakim są panele fotowoltaiczne. Instalacja ta zamienia energię słoneczną w prąd elektryczny. Są budynki, w których połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki sprawia, że urządzenia te stają się samowystarczalne. Może być tak, że energia produkowana ze słońca pokryje 100% zapotrzebowania na energię pompy ciepła. Wówczas nie trzeba się martwić o wysokie rachunki za prąd przy tego typu nowoczesnym, ekologicznym sposobie ogrzewania domu.

Dodaj komentarz