Na czym polegają prace alpinistyczne? Rodzaje prac alpinistycznych

Na czym polegają prace alpinistyczne? Rodzaje prac alpinistycznych

Na rynku znaleźć można wiele firm, które zajmują się wykonywaniem trudnych i niebezpiecznych prac. Jednymi z nich są przedsiębiorstwa świadczące usługi alpinistyczne. Czym są, na czym polegają, jakie zadania wykonują, kto może z nich skorzystać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na ten temat.

Czym są prace alpinistyczne?

Prace alpinistyczne swoją nazwę wzięły od alpinistów, którzy zdobywają szczyty w odpowiednim zabezpieczeniu. W związku z tym osoby, które wykonujące te usługi nazywane są alpinistami przemysłowymi. Działania podejmowane przez nich wykonywane są na wszelkiego rodzaju podwyższeniach, takich jak rusztowania, stropy czy drabiny, a odległość pracownika od ziemi lub podłogi przekracza 1 metr. Do prac wysokościowych nie zalicza się działań, podczas których zabezpieczony jest on przed upadkiem zgodnie z zasadami ustalonymi w prawie. Do przeprowadzenia prac wysokościowych wykorzystywane są sprzęty asekuracyjne, które stosowane są podczas wspinaczek górskich. Usługi tego typu są skomplikowane i najczęściej wykonywane są na zewnątrz, bez względu na panujące warunki atmosferyczne, dlatego zawód ten wymaga wysokiej wytrzymałości.

Jakie rodzaje prac alpinistycznych wyróżniamy?

Wszelkiego rodzaju działania wykonywane w tym zakresie nie stanowią zamkniętego katalogu. Prace alpinistyczne na przykładzie oferty Steiger Team to m.in.: montaż konstrukcji, demontaż, a także ich zabezpieczenie oraz konserwacja, składanie, konserwacja i wymiana fasad budynków, wykonywanie konstrukcji metalowych oraz szklanych, a także ich rozbiórka. Bardzo często zdaniem alpinistów przemysłowych jest także instalacja oraz ściąganie reklam wielkoformatowych.

Warto jednak podkreślić, że usługi alpinistyczne nie są kierowane jedynie do przedsiębiorców. Z firm tego typu korzystają także osoby prywatne, które potrzebują pomocy w zakresie: czyszczenia elewacji i dachów, mycia okien, montażu instalacji niskoprądowych, usuwania sopli, montażu oraz rozbiórki kominów. Alpiniści przemysłowi podejmują się także prac arborystycznych, które związane są z pielęgnacją i przycinaniem drzewostanów w przestrzeni publicznej oraz na terenach prywatnych. Usługi alpinistyczne obejmować mogą także wykonywanie wszelkiego rodzaju niezębnych pomiarów i ekspertyz na wysokości.

Jakie zasady bezpieczeństwa muszą być zachowane podczas wykonywania prac alpinistycznych?

Prace alpinistyczne wszelkiego rodzaju nie powinny być wykonywane przez osoby, które nie posiadają wiedzy pozwalającej na wykonanie prac w sposób bezpieczny i rzetelny. Usługi wysokościowe zaliczane są na podstawie Rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy za działania szczególnie niebezpieczne. W związku z tym konieczne jest, aby pracownicy podejmujący pracę posiadali przeszkolenie oraz potwierdzenie kwalifikacji do podejmowania tego typu działań. Ponadto pracodawca ma obowiązek wyposażyć podwładnych we wcześniej wspomniany sprzęt asekuracyjny, który wpłynie znacząco na bezpieczeństwo podejmowanych przez nich działań. Zazwyczaj są to profesjonalne uprzęże, systemy łącząco-amortyzujące oraz punkty zakotwienia. Wymagane są także kask oraz kamizelka odblaskowa.

Dodaj komentarz