Kiedy wykonuje się badania podłoża gruntowego?

Kiedy wykonuje się badania podłoża gruntowego?

Jeśli przymierzasz się do budowy domu lub inwestycji, koniecznością będzie sprawdzenie właściwości gruntu. W wielu przypadkach właśnie od nich zależy, czy w ogóle możliwe będzie postawienie budynku na konkretnym terenie. Kiedy dokładnie wykonuje się badania podłoża gruntowego?

Kto bada podłoże gruntowe?

Przed rozpoczęciem budowy każdego rodzaju inwestycji, konieczne jest wydanie tak zwanej opinii geotechnicznej. Następne kroki zależą już od kategorii, w której mieścić się będzie budynek.

Opinia geotechniczna to oparty na badaniach gruntu dokument, który mówi o tym, jakie właściwości ma gleba. Aby je zbadać, potrzebna jest osoba z tytułem geologa lub geotechnika. Specjalistyczne badania podłoża gruntowego możesz zlecić firmie geodev.pl, która zajmuje się zarówno wystawianiem opinii geotechnicznych, jak i późniejszą dokumentacją. Firmy, które zajmują się tego rodzaju badaniami, skupiają w swoich szeregach osoby mające umiejętności zarówno techniczne, jak i analityczne. Glebę należy zbadać pod różnymi kątami, między innymi gęstości, oporu czy warunków hydrogeologicznych. Od ekspertyzy zależą dalsze losy budowy i ewentualne kroki, mające na celu zagęszczenie gleby czy wprowadzenie dodatkowych fundamentów.

Po co badania podłoża gruntowego?

Badania podłoża gruntowego są podstawą w przypadku każdej budowy. Za ich zlecenie odpowiedzialny jest architekt. W zależności od kategorii budynku, w następnym kroku wykonuje się bądź też nie, dodatkową opinię geotechniczną.

Badania podłoża gruntowego są niezwykle ważne, ponieważ to od nich zależy między innymi stabilność całego budynku. Sposób fundamentowania i ewentualne metody zagęszczenia gruntu muszą być dostosowane do parametrów gruntu. Dodatkową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest toksyczność gleby i jej właściwości w kontekście ewentualnej uprawy warzyw czy owoców – jeśli działka, na której planujemy zbudować dom ma mieć również przeznaczenie rolnicze, badania i opinia geotechniczna są obowiązkowe. Ważne jest także sprawdzenie wspomnianych już warunków hydrogeologicznych i odległości budynku od wód gruntowych, co ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo całego budynku.

Kiedy trzeba wykonać badania podłoża gruntowego?

Badania podłoża gruntowego wykonujemy zawsze. Z reguły, powinien zająć się tym na etapie projektu architekt lub firma, która będzie budować daną inwestycję, jednak aby się upewnić, że badania są wykonane dokładnie, warto samemu znaleźć odpowiednią ekipę do sprawdzenia właściwości podłoża. W przypadku budynków II i III kategorii, czyli budynków wielkopowierzchniowych, o kilku kondygnacjach, czy też położonych na gruntach o słabej nośności wymaga się także sporządzania dodatkowej opinii geotechnicznej, która będzie w aktach budynku na lata.

Wykonanie badań podłoża gruntowego jest niezwykle ważne i wymaga profesjonalnego podejścia. Badania wykonuje się za pomocą sondowania oraz pobierania próbek gruntu. Ważne jest, aby samo badanie powierzyć profesjonalnej ekipie.

Dodaj komentarz