Gdzie wybudować swój wymarzony dom?

Wielu z nas marzy o posiadaniu własnego domu. Nie zraża nas problematyka związana z planami, poszukiwaniem ekipy budowlanej ani późniejsza obsługa typu ogrzewanie itp. Jedni z nas pragną mieszkać w górach, inni nad morzem, na wsi lub blisko miasta albo bezpośrednio w mieście. Zależy to od tego, jaki jest nasz charakter, potrzeby i czy pozwala nam na to nasza praca zawodowa.

Dom naszych marzeń, czy się spełni?

Jeżeli mamy już konkretną wizję, jak będzie wyglądać nasz dom, musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie w każdym miejscu Polski będziemy mogli taki zbudować, gdyż zależy tutaj wiele od typu miejscowości oraz jej własnej architektury. W Urzędzie Gminy lub u sołtysa na wsi albo prezydenta miasta dowiemy się, jakie rodzaje budowli mogą zostać uwzględnione w planach zagospodarowania przestrzennego.

Zatem góralski dom z bali oraz wielką strzechą może nie odpowiadać w takiej miejscowości, w której kładzie się nacisk na stylowe domki z czerwonej cegły. Istotne są również grunty, które będziemy chcieli nabyć na zasiedlenie. Nie każdy bowiem plac ma przeznaczenie budowlane.

Na jakiej działce można postawić dom mieszkalny?

W prasie oraz internecie znajdziemy bardzo dużo placów na sprzedaż. Będą to np. działki:

  • leśne
  • rolne
  • rekreacyjne
  • siedliskowe
  • budowlane
  • przemysłowe
  • inwestycyjne.

Czasami w ogłoszeniu znajdzie się informacja, iż można na zakupionym gruncie postawić dom, ale najpierw należy to sprawdzić w odnośnych władzach, gdyż może się okazać, że wcale nie będzie wolno nam tam się wybudować. Zdarza się, że za dodatkową opłatę uzyskamy pozwolenie. Dowiedzmy się o tym zawczasu. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób wielu rozczarowań i dodatkowych kosztów z tym związanych.

Najbezpieczniejsze jest kupienie działki budowlanej z księgą wieczystą. Doprowadzone media będą dodatkowym atutem, aczkolwiek niekoniecznie. Zwykle bez podciągniętych mediów działka jest tańsza i nawet jeżeli sami je podprowadzimy, wyniesie to nas o wiele mniej, niż gdy kupujemy już plac uzbrojony.Działka budowlana pod dom zwykle doprowadzoną do placu drogę dojazdowa (szutrową).

Co to znaczy droga prywatna?

Jeżeli podczas zakupu działki na dom w planach jest ujęta tzw. droga prywatna, musimy wiedzieć, iż trzeba będzie za nią zapłacić dodatkowo. W ten sposób wykupimy sobie możliwość poruszania się po niej naszym samochodem, a także nas samych. Proces ten nazywa się wykupieniem udziału.

Zanim zdecydujemy się na zakup działki pod dom, przeliczmy, ile możemy przeznaczyć pieniędzy na wszelkie dodatkowe opłaty, żeby się nie okazało, iż ich nam zabraknie.

Dodaj komentarz