Deratyzacja – co warto wiedzieć?

Deratyzacja – co warto wiedzieć?

Inwazja gryzoni (myszy, szczurów) na dom lub mieszkanie (bądź dowolny inny budynek) może mieć poważne konsekwencje. Gryzonie nie tylko mogą przenosić choroby, ale też między innymi przegryzać kable i ogółem niszczyć różnego rodzaju instalacje oraz przedmioty w domu. Krótko mówiąc, im szybciej się ich pozbędziemy, tym lepiej. Nie jest to jednak takie proste, jak można byłoby sobie życzyć.

Gryzonie są trudne do złapania i szybko się namnażają. Jeśli będziemy zbyt długo czekać z rozpoczęciem działań mających doprowadzić do likwidacji problemu, trzeba być świadomym tego, że urośnie on do znacznie większych rozmiarów i jeszcze trudniej będzie sobie z nim poradzić. Najlepszym sposobem na pozbycie się gryzoni jest tzw. deratyzacja – co warto o niej wiedzieć?

W jaki sposób można pozbyć się gryzoni?

Profesjonalna deratyzacja Bydgoszcz może przebiegać na różne sposoby. Popularne są chociażby metody fizyczne, a więc m.in. pułapki. Oczywiście, żeby były one skuteczne, trzeba regularnie sprawdzać je i pozbywać się złapanych gryzoni. To jednak nie jedyna opcja na usuwanie szczurów i myszy. Również warte uwagi są rozwiązania chemiczne, przykładowo trutki czy pestycydy.

O ile z pojedynczymi gryzoniami można poradzić sobie samodzielnie, rozstawiając kilka pułapek, tak pozbycie się większej populacji szczurów czy myszy bywa problematyczne. Brak wiedzy i doświadczenia, między innymi w zakresie tego, jakie środki kupić i jak je wykorzystywać, może znacznie utrudnić osiągnięcie pożądanych efektów.

W związku z tym, zwłaszcza w przypadku większych kłopotów, warto nie próbować rozwiązać problemu samodzielnie, a zwrócić się do specjalistów i postawić na wspomnianą profesjonalną deratyzację (chociaż nazwa usługi wskazuje głównie na szczury, to oczywiście w jej ramach można pozbyć się także myszy).

Dlaczego domowe metody są tak nieskuteczne?

Można się zastanawiać, dlaczego domowe próby likwidacji szczurów i myszy są tak mało skuteczne. Przyczyna jest prosta. Gryzonie nie są głupimi zwierzętami, a wręcz przeciwnie. Dlatego też chociażby zwykłe trutki, które można kupić w sklepach rzadko przynoszą rezultaty, a nawet jeśli, to na przykład pozwolą pozbyć się jednego szczura z kilkudziesięciu.

Trzeba być świadomym tego, że szczury i myszy są nieufne wobec nieznanych pokarmów – wiedzą, że może im grozić z ich powodu niebezpieczeństwo. Dlatego specjaliści stosują różne rozwiązania, które mają na celu przechytrzenie gryzoni. Dobrym przykładem mogą tutaj być specjalne substancje chemiczne o opóźnionym działaniu, które nie wzbudzą podejrzeń gryzoni, dopóki nie będzie już za późno.

Dodaj komentarz