Jak urządzić dom w stylu Shabby chic?

Lekki i romantyczny, jasny i przytulny shabby chic swoją nazwę zawdzięcza zamiłowaniu do staroci. Pojawiają się tutaj celowo postarzane, stylizowane meble, antyki, koroneczki i dekoracyjne, roślinne ornamenty. Biel w połączeniu z subtelnymi akcentami różu, beżu oraz pastelowych błękitów sprawia, że wnętrza są jednocześnie rustykalne i romantyczne.

Co jest istotą shabby chic?

Ten wyjątkowo piękny i romantyczny styl sięga po inspirację ku wcześniejszym epokom, wykorzystując dekory, koronki oraz detale charakterystyczne dla baroku. W centrum stylizacji znajdują się starodawne meble o fantazyjnych kształtach, noszące ślady przetarć i użytkowania. Tego typu stylizacja pojawia się również na ścianach i przedmiotach codziennego użytku: lustra, świeczniki, ramki na zdjęcia. Istotą shabby chic jest starodawny romantyzm, który zdaje się być dopiero co przeniesiony w czasie do współczesności.

Czy shabby chic to tylko biel?

Głównym tłem dla aranżacji w tym stylu jest biel. Ściany, zasłony, firanki, obrusy, koronki, malowane na biało stoły, krzesła, szafy, stoliczki i toaletki są jednolicie pokryte bielą i często noszą ślady przetarć. Lecz czysta biel w shabby chic należy tutaj do rzadkości, często jest to biel przybrudzona innymi odcieniami kolorów. Subtelnym kontrastem są różowe, beżowe, błękitne a nawet żółte akcenty kolorystyczne. Jedynym warunkiem jaki trzeba wziąć pod uwagę, wprowadzając kolor jest to, aby nie zdominował on bieli. Kolor ma być jedynie subtelnym dodatkiem.

Najpiękniejsze dodatki w stylu shabby chick

Koronkowe, białe obrusiki, dekoracyjne koszycki pełne kwiatów, wazoniki i wianuszki to miłe dla oka dodatki, które często zdobią pokoje, salony a nawet kuchnię. Różowe poduszki i kocyki pięknie komponują się z białą ramą łóżka. Świeczniki wykonane w stylu decoupage, ozdobione stylizowaną ornamentyką roślinną, mogą zdobić stół w salonie lub szafkę nocną. Tutaj każdy romantyczny detal może stać się pięknym dodatkiem, dopełniającym całości. Metalowe, malowane na biało klatki, duże, ozdobione dekoracyjnymi ramami lustra i wiele innych, pięknych przedmiotów pomalowanych na biało, mogą wkomponować się w shabby chic.

Czy shabby chic jest tylko dla kobiet?

Ten romantyczny, lekki, zwiewny i subtelny styl zdaje się być uosobieniem wrażliwej, kobiecej natury. Wnętrza tego typu zdają się być stworzone dla romantycznych kobiet uwielbiających czytać romanse historyczne. Dom urządzony w tym stylu może być kłopotliwy dla męskiej części domowników. Można zastosować tutaj pewnego rodzaju kompromis, rezygnując z nadmiernej dekoracyjności. Warto wprowadzić do stylizacji mocniejsze akcenty, np. poprzez wprowadzenie mebli w kolorze naturalnego, jasnego drewna. Ale jeśli mimo wszystko namiętnie uwielbiasz shabby chic, stwórz w domu jeden taki pokój, do którego tylko ty będziesz miała dostęp, a który będzie stanowił esencję tego stylu.

Dodaj komentarz