Roboty ziemne na terenie budowy – o czym należy pamiętać?

Przeprowadzenie robót ziemnych to jeden z pierwszych etapów prac na terenie budowy. Jest on niezbędny do tego, aby przygotować grunt pod budowę domu. Konieczne będzie m.in. niwelowanie terenu, wyrównywanie, oczyszczanie z drzew i krzewów. Do tego dochodzi wykonanie wykopów pod fundamenty, stawy czy też baseny. Dobrze przeprowadzone roboty ziemne ułatwiają dalsze etapy prac i sprawiają, że nie dochodzi do opóźnień w realizacji inwestycji. Zobacz, o czym należy pamiętać podczas robót ziemnych i jakie prace na terenie budowy odbywają się na samym początku.

Uporządkowanie działki

Zazwyczaj działka zaraz po zakupie nie jest przygotowana do tego, aby moc na niej przeprowadzać prace związane z budową domu. Znajdują się na niej drzewa i krzewy, a jej powierzchnia jest nierówna i nieprzystosowana do tego, aby budować na niej jakikolwiek obiekt. Z tego względu prace na działce warto rozpocząć od oczyszczania terenu. Wszelkie drzewa i krzewy, które rosną w miejscu, w którym docelowo ma stać budynek, muszą zostać usunięte.

Także inna roślinność, która rozrasta się na terenie budowy, powinna zostać usunięta, aby operatorzy mogli bez problemu manewrować ciężkim sprzętem. Oczywiście nie ma konieczności, aby usuwać wszelką zieleń. Większe drzewa, które rosną na uboczu działki, można zostawić, aby w przyszłości były częścią ogrodu. To też odpowiedni moment na to, aby wokół działki rozstawić płot tymczasowy. Powinien on mieć przynajmniej 150 cm wysokości. W innym wypadku konieczny będzie całodobowy nadzór działki.

Wytyczenie budynku i wykopy

Gdy działka zostanie oczyszczona i ogrodzona, to można przejść do wytyczenia na niej budynku. Powinien się tym oczywiście zająć wykwalifikowany geodeta. Dopiero po wytyczeniu budynku na terenie budowy można przejść do wykonywania pozostałych robót ziemnych, czyli np. wykopów. Konieczne będzie m.in. niwelowanie terenu, które ma zapewnić stabilność nieruchomości na działce. Jednym z etapów niwelacji jest usuwanie humusu, czyli żyznej gleby za pomocą koparki. Taką glebę można składować na terenie budowy i wykorzystać w późniejszych etapach do tworzenia ogrodu.

Wykonywanie robót ziemnych warto zlecić profesjonalnej firmie https://szczucki.pl/roboty-ziemne-bydgoszcz/, która dysponuje nowoczesnym sprzętem budowlanym. Dzięki temu wszelkie prace zostaną wykonane w precyzyjny sposób i płynnie będzie można przejść do kolejnych etapów budowy nieruchomości. Profesjonalna ekipa sprawnie upora się z przygotowaniem działki pod budowę domu.

Dodaj komentarz