Grzejnik pokojowy jako element wystroju

Klimat w Polsce sprawia, że ogrzewanie przez co najmniej kilka w miesięcy w roku jest koniecznością. Można to robić na wiele różnych sposobów, ale dużą popularnością niezmiennie cieszą się grzejniki pokojowe. Ich główną i najważniejszą funkcją jest oczywiście dostarczanie ciepła. Ważne dla nas jest także, aby były energooszczędne i niezbyt drogie. Czy jednak mogą one funkcjonować także jako element wystroju?

Rodzaje grzejników pokojowych

Rynek grzejników w ciągu ostatnich kilkunastu lat wręcz eksplodował. Do wyboru mamy znacznie więcej opcji niż tylko stary, klasyczny grzejnik żeliwny. Warto jednak wspomnieć, że właśnie te typy grzejników powracają powoli do łask. Kojarzą się głównie z PRLowskimi blokowiskami, więc spotkać je można zwłaszcza u fanów stylistyki retro. Poza nimi dużą popularnością cieszą się grzejniki aluminiowe i stalowe. Oba z nich są bardzo solidnymi wyborami, aczkolwiek na korzyść stalowych działa większy wybór kształtów grzejników i nieco niższa cena.

Czy grzejnik pokojowy może być ozdobą?

Grzejniki pokojowe spotkać można obecnie w tylu formach, kolorach i rozmiarach, że ciężko sobie wyobrazić, aby ktoś nie mógł wśród nich znaleźć czegoś dla siebie. Dostępne są zarówno w stylach bardziej klasycznych, jak i nowoczesnych. Na niektóre z nich można by spojrzeć i pomyśleć, że jest to po prostu ozdoba, a nie urządzenie grzewcze. Grzejnik pokojowy może zrobić świetne wrażenie zwłaszcza, jeśli postaramy się dobrać jego kształt i barwę do tego, jak umeblowane i pomalowane jest dane pomieszczenie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im bardziej nietypowy i unikalny grzejnik, tym wyższa będzie jego cena. Najprostsze grzejniki (na ogół białe, o budowie żeberkowej) nie uderzą nas mocno po kieszeni, ale też nie będą się wyróżniać i nie zwrócą na siebie uwagi gości. Warto jednak pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, aby odpowiedni był wymiar i moc grzewcza urządzenia. Dopiero potem możemy dokonywać selekcji pod względem estetycznym.

Ile prądu zużywa grzejnik pokojowy?

To zależy od wielu czynników, takich jak jego moc, rozmiar pomieszczenia i to jak często i długo jest używany. Nawet grzejniki typowo dekoracyjne są obecnie w stanie dobrze ogrzewać mieszkanie, wiele z nich jest także energooszczędne.

Grzejnik pokojowy w wielu mieszkaniach jest smutną koniecznością, która tylko gryzie się z aranżacją danego wnętrza. Jednak wcale nie musi tak być. Wybór jest tak szeroki, że powinniśmy być w stanie znaleźć grzejnik zarówno funkcjonalny, jak i atrakcyjny wizualnie. Może się jednak okazać, że nie będzie to inwestycja tania.

Dodaj komentarz