Czy okna mogą być ekologiczne?

Czy okna mogą być ekologiczne?

Ekologia to temat,który jest w ostatnich czasach bardzo popularny .Coraz więcej osób zwraca uwagę na otaczający nas świat i stara się świadomie korzystać z surowców,jakie oferuje nam nasza Matka Ziemia. Nie tylko kupujemy ekologiczną żywność,czy ubrania powstałe w procesie recyclingu. Ekologia wkroczyła również w sferę budownictwa. Wytwarza się coraz więcej materiałów,które potocznie nazywamy “eko”,a surowce naturalne wykorzystujemy świadomie i odpowiedzialnie.

Producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw klientom oferując im ekologiczne produkty,które często wykorzystywane są w nowoczesnej architekturze i budownictwie. Idealnym tego przykładem mogą być okna. Ale czym są zatem dokładnie okna ekologiczne?

Zobacz ofertę okien od producenta Domatus.pl

Większość z nas pomyśli,że będą to okna wykonane z surowca naturalnego,czyli drewniane. Fakt,drewno to materiał naturalny i odnawialny a dodatkowo łatwy w utylizacji,a więc i przyjazny dla środowiska. Nie mniej jednak,aby zapewnić trwałość i odporność drewnianej stolarce okiennej,musimy użyć do tego farb,lakierów czy impregnatów. Są to środki chemiczne w związku z czym szkodliwe na środowiska.

Warto także dodać,że choć drewno to surowiec odnawialny,to drzewa rosną przez wiele lat.

PVC i aluminium a ekologia

Czy okna drewniane będą bardziej ekologiczne niż te wykonane z PVC czy aluminium? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Rzecz jasna,w przypadku okien z PVC wykorzystuje się dużo więcej surowców sztucznych,ale jako gotowy produkt nie wydzielają żadnych substancji szkodliwych dla ludzi i środowiska. Ich utylizacja jest bardziej skomplikowana niż w przypadku stolarki drewnianej,ale warto pamiętać,że można je również poddać recyklingowi. W ten sposób PCV może zostać kilkukrotnie wykorzystany do produkcji okien i drzwi.

W przypadku aluminium sprawa wygląda bardzo podobnie. Choć sam proces produkcji tego surowca może być szkodliwy dla środowiska,to  może być również poddawany wielokrotnemu recyklingowi.

Termoizolacja ma znaczenie

Surowiec,z jakiego wykonane jest okno to nie wszystko. Jego parametry odgrywają także istotną rolę,jeżeli chodzi o wpływ na środowisko naturalne. Dobre uszczelnienie to podstawa. Im lepsza termoizolacja budynku,na którą wpływa mają między innymi właśnie okna,tym mniej potrzeba wytworzonej energii aby go ogrzać w zimie i schłodzić w okresie letnim(klimatyzacja). Dzięki dobrej termoizolacji można zaoszczędzić nie tylko na rachunkach,ale i na surowcach potrzebnych do ogrzania domu. Mówiąc o oknach ekologicznych,mówimy zatem o oknach energooszczędnych. Dbając o wysoki poziom termoizolacji,dbamy także o nasze środowisko.

Klasa okna i ekologia

Zakup okien to inwestycja na długie lata,dlatego też powinien być dobrze przemyślany. Wybierając okna do naszych domów czy mieszkań należy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników. Nie powinniśmy kierować się przede wszystkim samym wyglądem. Fakt,jest on bardzo istotny,bo zależy nam także na estetycznym wizerunku,ale równie bardzo ważne są parametry okna. Najlepiej wybierać modele od najlepszych producentów,którzy oferują nam produkty o bardzo wysokiej jakości. Im bardziej wytrzymałe,tym dłużej nam posłużą. Ma to również wpływ na nasze środowisko,ponieważ potrzeba ich recyklingu lub szkodliwego procesu utylizacji nie pojawi się tak szybko.

Na ”ekologiczność” okna wpływa,jak widać,wiele czynników. Nie zawsze okna drewniane,choć wykonane z surowca naturalnego,będą bardziej “eko” od tych aluminiowych czy z PVC. Aby móc określić okno mianem “ekologiczny”,musimy wziąć pod uwagę także jego stopień termoizolacji i parametry. Jeżeli będzie dobrze uszczelnione,zapewni nam również wysoki poziom termoizolacji,co przełoży się na wytwarzanie mniejszej ilości energii do ogrzewania budynku a także zużycia dużo mniej potrzebnych do tego zasobów. Dodatkowo okna o wysokim standardzie z pewnością będą bardziej wytrzymałe i posłużą nam przez długie lata. Dzięki temu proces ich recyklingu oraz szkodliwej dla środowiska utylizacji nie będzie konieczny zbyt wcześnie.

Podsumowując,okna ekologiczne to okna energooszczędne,o wysokim stopniu termoizolacji i bardzo dobrej jakości. Dbajmy zatem o nasze środowisko naturalne,dokonując przemyślanych wyborów i zakupów.

Dodaj komentarz