Budapeszt – szlakiem kulinarnym.

Budapeszt – szlakiem kulinarnym.

Budapeszt to stolica Węgier, którą określa się mianem jednej z najpiękniejszych stolic europejskich. To miasto, które zachwyca zarówno pod względem architektury, jak i historii o której pamięć dba się tutaj wyjątkowo skrupulatnie. Przemierzając to niezwykłe miasto przecięte na pół przez rzekę Dunaj, nie sposób się nie zachwycić. Turyści uwielbiają zarówno stronę Budy, gdzie można podziwiać słynne Wzgórze Gellerta i bajeczną Basztę Rybacką, jak i Peszt, który cieszy się opinią imprezowej części miasta. Po tej stronie usytuowano przepiękny budynek parlamentu utrzymanego w stylu neogotyckim. To również Peszt ma do zaoferowania mnóstwo restauracji oraz knajpek, które zwłaszcza smakoszom przypadną do gustu i sprawią, że wycieczka po Budapeszcie nabierze niewyobrażalnego smaku.

Lanogsze – najbardziej znany przysmak węgierski

Niektórzy uważają, że będąc w Budapeszcie koniecznie trzeba skosztować węgierskiego langosza. Mają rację, ponieważ to nie tylko wizytówka całego kraju, ale także pyszna przekąska, którą nie tylko się najemy, ale przypuszczalnie również szczerze zachwycimy. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowa bomba kaloryczna. Langosz to drożdżowy placek smażony na głębokim oleju i tradycyjnie podawany z pokaźnym kleksem gęstej śmietany, czosnkiem oraz potartym żółtym serem. Potrawa zdobyła jednak taką popularność, że obecnie jest serwowana w rozmaitych wersjach. Można się spotkać z langoszem z dodatkiem szynki szwarcwaldzkiej i zielonym dodatkiem w postaci rukoli oraz z langoszami w wersji na słodko. Słodkie wersje na ogół są serwowane ze śmietaną, nutellą oraz owocami. To przekąska, która w Budapeszcie jest dostępna niemal wszędzie.

Węgierskie gulasze

Węgierska kuchnia słynie z dosyć dużych ilości czerwonej papryki i nie inaczej jest, gdy w grę wchodzą węgierskie gulasze. Jeżeli pragniemy skosztować prawdziwego tradycyjnego gulaszu, będąc w Budapeszcie, to z pewnością powinniśmy się udać do restauracji o nazwie Blue Rose. To jedno z tych miejsc, które być może nie zrobią na pierwszy rzut oka rewelacyjnego wrażenia. Restauracja mieści się w budynku starej kamienicy i można ją przeoczyć milion razy, zanim zorientujemy się, że mamy do czynienia z knajpką serwującą jedzenie. Niemniej, jest to jedna z najlepszych knajpek w całym Budapeszcie, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Popularność miejsce zawdzięcza przede wszystkim przepysznej kuchni, która każdego dnia ściąga do restauracji całe rzesze mieszkańców oraz turystów pragnących skosztować tradycyjnej węgierskiej kuchni. Blue Rose serwuje najlepszy węgierski gulasz i jeżeli decydujemy się na poznawanie miasta dosłownie od kuchni, to właśnie tutaj powinniśmy się udać w pierwszej kolejności.

Dodaj komentarz