Miłośnicy kotów coraz częściej decydują się na zakup bądź adopcję przedstawicieli ras, które jeszcze do niedawna zupełnie nie były ogólnodostępne. Nie inaczej jest w przypadku kotów Chausie. To wyjątkowe zwierzęta stanowiące krzyżówkę kota dzikiego, wywodzącego się z azjatyckiej dżungli z kotem europejskim. Koty błotne, a więc przodkowie rasy były znane (i częściowo oswajane) już w starożytnym Egipcie. Co ciekawe, do Europy informacje i zapiski o rasie sprowadzono dopiero końcem XVIII wieku. Hodowlę Chausie rozpoczęto na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku, jednak pełnoprawną rasą koty stały się dopiero w roku 2001, kiedy to umożliwiono dla jej przedstawicieli udział w międzynarodowych wystawach. Można powiedzieć, że pierwsze krzyżowanie kota błotnego i europejskiego było swoistym eksperymentem. W Polsce zakup Chausie możliwy jest dla bardzo nielicznych. Jedyna hodowla funkcjonuje od 2008 roku, a ceny kociąt mogą osiągać do kilku tysięcy złotych.
Wygląd i cechy charakterystyczne.
Chausie to rasa, która imponuje rozmiarami. Dorosły osobnik osiąga wagę do 11 kilogramów, ma masywny korpus i silne łapy, a także stosunkowo krótki ogon. Charakterystyczną cechą wyglądu jest nie tylko rozbudowana muskulatura, ale też zakończone półowalnie, szeroko rozstawione uszy (często z pędzelkami). Chausie mają doskonałe anatomiczne warunki do wysokiego skakania, wspinania się, są też wytrzymałe. Ich długość życia jest równie imponująca, co sylwetka – może wynieść nawet do 20 lat. Jako, iż koty te są dość odporne na choroby jest to częsty przypadek. Jeśli chodzi o sierść i umaszczenie, to wyróżnia się trzy odmiany: złoto – brązową, srebrno – czarną i czarną, wszystkie krótkowłose. Ciekawą cechą kotów Chausie jest możliwość wydawania nietypowych dla swojego gatunku dźwięków. Oprócz miauczenia Chausie potrafią skomleć, warczeć, popiskiwać czy…wyć.
Usposobienie kotów Chausie
Koty te są łagodne i przyjaźnie nastawione do ludzi. Cechuje je spora odwaga oraz żywiołowość, ale też duża inteligencja. Koty szybko się uczą, niemniej jednak bywają nieposłuszne – stąd bardzo istotna jest zaangażowanie właściciela w proces socjalizacji. Z uwagi na swoje dzikie korzenie Chausie niewątpliwie potrzebuje sporej ilości przestrzeni oraz dużej dawki ruchu na co dzień – najlepiej na zewnątrz. Nie jest to rasa, których przedstawicieli można trzymać w mieszkaniu w bloku. Odpowiednie warunki będzie raczej stanowić dom z ogrodem (koniecznie zabezpieczonym, by mały „dzikus” nie uciekł). Chausie uwielbiają biegać, skakać i wspinać się, a z racji całkiem imponujących rozmiarów mogą być regularnie wyprowadzane na spacer. W takim przypadku nawet mieszkanie w mieście nie musi być problemem. Koty Chausie zdecydowanie nie należą do samotników. Uwielbiają towarzystwo opiekunów i nie mogą być długo pozostawiane bez nich. Ich socjalizacja przebiega bardzo dobrze, jednak pod warunkiem poświęcania im wystarczającej ilości uwagi. Chausie akceptują towarzystwo innych zwierząt, lubią się bawić. Nie przeszkadzają im również dzieci, jednak tutaj należy zachować rozsądne granice.
Pielęgnacja, żywienie, opieka weterynaryjna
Pielęgnacja kotów Chausie nie jest wbrew pozorom trudna. Szczotkowanie nie musi być częste, natomiast konieczna jest wzmożona dbałość o optymalną dietę. Po raz kolejny w tej materii daje się bowiem we znaki wyjątkowe pochodzenie rasy. Chausie często mają skłonności do występowania nietolerancji i alergii pokarmowych, konieczny jest zatem zakup karmy jak najlepszej jakości. Warto zainwestować też w jej wersję bezglutenową. Poza gotowymi mieszankami Chausie można w ramach przekąski nagradzać również kawałkiem ryby czy odrobiną mleka – koty tej rasy bardzo lubią ich smak.