Członkostwo Polski w Unii Europejskiej

Polska dołączyła do Unii Europejskiej na mocy traktatu podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, który wszedł w życie (tym samym Polska weszła wtedy do Unii) 1 maja 2004 roku. Wielu ludzi, zanim nasz kraj wszedł do Wspólnoty mówiło, że ma on ogromny potencjał i że Unia Europejska bardzo pragnie takiego członka. Dlaczego?

Myślę, że wiele do rzeczy ma to, że Polska jest jednym z najludniejszych i największych krajów Unii – zajmuje 6. miejsce wśród innych członków Wspólnoty. Kapitał naszego kraju posiada wiele ważnych koncernów w tej części kontynentu, m.in. PKN Orlen (posiadający swoje stacje także w Niemczech i na Litwie), Polsat, Grupa ITI. Mimo, że Polska ma na razie słabo rozwiniętą sieć drogową, to już od kilku lat władze pragną to zmienić budując kolejne odcinki autostrad. Mają być one gotowe około 2013 roku, a ich budowa jest częściowo finansowana przez Unię Europejską. W najbliższych latach Unia zobowiązała się wspomóc Polskę, dając nam około 4,5 mld euro na modernizację kolei. Jak się okazuje, Polska ma jeden z najwyższych w Europie wzrostów gospodarczych.

Teraz, poziom naszego PKB jest na poziomie Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii, jakie te kraje miały w latach 80. Dzięki pięknemu, naturalnemu krajobrazowi, jaki możemy spotkać w naszym kraju, szczególnie atrakcyjną dziedziną polskiej gospodarki może być turystyka. Stare miasta przyciągają co roku mnóstwo turystów – Kraków, Poznań, Lublin, Gdańsk, Warszawa czy Wrocław, są najchętniej odwiedzanymi miejscami w Polsce. Prócz tego, wielu turystów zagranicznych odwiedza Zakopane, Karpacz, Pojezierze Mazurskie i wybrzeże Morza Bałtyckiego.

Otwarcie nowych miejsc pracy znacznie obniżyły bezrobocie. Dzięki wstąpieniu Polski do Unii, Młodzi ludzie dużo łatwiej mogą podejmować studia wyższe poza granicami naszego kraju, ze względu na niższe opłaty za studia dla obywateli Unii.