Jak i kiedy czyścić panele słoneczne

W głowach osób, które zainwestowały fotowoltaikę https://suncrew.pl/ w swoim domu po jakimś czasie może narodzić się pytanie „Czy muszę czyścić panele słoneczne?”. Nie jest to nic dziwnego, że przejmujemy się ich czystością i chcemy jak najlepiej zadbać o swoją domową elektrownię. W końcu panele słoneczne mają pracować dla nas najwydajniej jak to możliwe a brud, który osadza się na nich z czasem, może to zakłócać. Czy panele słoneczne trzeba czyścić? Dziś przybliżymy Ci informacje na temat tego, jak odpowiednio dbać o panele słoneczne i jak je konserwować.

Kiedy trzeba wyczyścić panele słoneczne?

Panele słoneczne na największe zabrudzenia są narażone podczas jesieni i zimy. Osadzają się na nich nie tylko liście, kurz i śnieg, ale także mech czy odchody ptaków. Jeśli nie chcesz dopuścić do spadku ich wydajności, to powinieneś pamiętać o ich czyszczeniu. Najlepiej jest to robić wiosną, gdy śnieg się już roztopił. Najlepszą porą będzie wczesny poranek lub późne popołudnie. Podczas mycia paneli w południe mogą one doznać szoku termicznego i zostać uszkodzone.

Czego unikać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna jest delikatna i trzeba się z nią obchodzić w odpowiedni sposób. Do czyszczenia nie używaj mocnych detergentów, które mogą uszkodzić powłokę paneli. Wybieraj jedynie te produkty, które posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty, które potwierdzają to, że dany środek nie jest w stanie zniszczyć paneli.

Jeśli chcesz skorzystać z myjki ciśnieniowej, to nie ustawiaj jej na maksymalną moc. Lepiej jest ustawić słabsze ciśnienie lub całkiem zrezygnować z mycia paneli tym urządzeniem niż przypadkowo uszkodzić instalację fotowoltaiczną.

Do mycia możesz użyć miękkiej szczotki i czystej wody. Panele słoneczne należy myć, gdy ostygną i trzeba to powtarzać góra dwa razy w roku. Jeśli masz taką możliwość, to lepiej wezwij fachowców, którzy czyszczeniem paneli zajmą się za Ciebie. Będziesz mieć pewność, że panele nie zostaną uszkodzone, a Ty nie będziesz ryzykować, samemu wchodząc na dach budynku.

Panele fotowoltaiczne oczyszczają się same

Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne nie muszą być czyszczone raz w miesiącu. Podczas silniejszego wiatru większość zanieczyszczeń zostanie z nich usunięta. Z kolei podczas deszczu panele również zostaną odświeżone. Niekorzystna pogoda za oknem może być sprzymierzeńcem instalacji fotowoltaicznej i regularnie będzie w jakimś stopniu pozbywała się z niej zalegającego brudu.

Dodaj komentarz