Znane i lubiane kwiaty cieniolubne.

Znane i lubiane kwiaty cieniolubne.

Znane i lubiane kwiaty cieniolubne

Zaciemnione mieszkania stanowią nie lada problem dla miłośników żywych roślin. Do takich warunków można dostosować sporo kwiatów, które będą bez obaw cieszyły nasze oczy swoim pięknem. Zatem podpowiadamy, jakie rośliny należy wybrać do pomieszczeń, do których dzienne światło niezbyt często zagląda.

Egzotyczne rośliny cieniolubne

Większość roślin do prawidłowego rozwoju i wzrostu potrzebuje dostępu do światła. Nie znaczy to jednak, że musimy zrezygnować z upiększania swojego mieszkania żywymi kwiatami. Niekiedy jest to spowodowane złym usytuowaniem okna bądź nawet jego brakiem. Duże hole oraz łazienki zyskują na wystroju poprzez ustawienie donicy z kwiatem. Istnieje wiele gatunków, które sobie świetnie poradzi w takich warunkach. Bez wątpienia sprawdzają się rośliny pochodzące z Afryki. Jedną z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych jest bez Sansewiera cylindryczna. Niezwykle długie oraz walcowate liście w kształcie rozety sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach ciemnych, jak i klimatyzowanych. Przystosowana do trudnych warunków świetnie sprawdza się w pomieszczeniach biurowych, salach konferencyjnych oraz  malutkich i zaciemnionych mieszkaniach. Zamiokulkas zamiolistny można ustawić naprawdę z daleka od okna oraz światła dziennego. Ponadto jest niezwykle niewymagającą rośliną, służą mu typowo ciemne pomieszczenia, a nawet brak regularnego podlewania. Warto przy jego uprawie pamiętać o nabłyszczeniu liści. Dzięki temu zapobiegniemy utracie wody oraz osadzaniu się kurzu. Rypsalis przypominający kępy opadającej trawy zyskał rozgłos dzięki nadzwyczajnemu przystosowaniu się do trudnych warunków. Wręcz nie znosi słońca.

Pospolite roślinki

Z wyglądu niepozorne zielone rośliny często okazują się wytrzymałe na trudne warunki do wzrostu i rozwoju. Szczególnie dobrze radzą sobie bez dostępu do światła wszelkie odmiany bluszczu. Uprawa tego typu roślin nie jest wymagająca. Dostosowuje się do każdych warunków. Przy braku dostępu do światła trzeba pamiętać o zasileniu bluszczu właściwymi nawozami do zielonych roślin.  Do najbardziej znanych i popularnych należy zaliczyć:

  • bluszcz kanaryjski.
  • bluszcz hedera.

Bluszcz kanaryjski występuje w kilku odmianach. Można spotkać tę roślinę o różnym pokroju. Wstępuje typowo pnący, jak i kępiasty oraz zwisający. Kształt liści jest podzielony, różnej wielkości oraz zmiennej barwie. Tego typu kwiaty spotykamy ciemnozielone oraz nakrapiane o białej obwolucie. W mieszkaniach rośliny wydzielają przyjemny zapach. Z kolei bluszcz hedera, zwany pospolitym zniesie dosłownie wszystkie warunki. Fantastycznie roślina rozwija się w ciemnych pomieszczeniach, a nawet wystawiona na balkon bądź do ogrodu. Występuje w wielu ciekawych odmianach kolorystycznych.

 

Dodaj komentarz