Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie drugim najchętniej wybieranym systemem grzewczym w Polsce. Większość osób pozostaje przy tradycyjnych grzejnikach, jednak z każdym rokiem coraz częściej montuje się w domach i mieszkaniach ogrzewanie podłogowe podłączone do instalacji centralnego ogrzewania.

Jakie są najważniejsze zalety wodnego ogrzewania podłogowego?

Polacy pokochali ogrzewanie podłogowe, głównie za wysoki komfort, jaki ono daje. Posiadanie takiego ogrzewania w pomieszczeniach typu łazienka czy kuchnia jest niebywale przyjemne, co doceniają szczególnie te osoby, które lubią chodzić boso albo mają małe dzieci. Takie ogrzewanie ze względu na dużą powierzchnię oddaje więcej ciepła niż tradycyjne grzejniki. Co prawda podłoga nagrzewa się nieco dłużej ale jednocześnie dłużej to ciepło traci. Ważną zaletą jest także brak konieczności montowania grzejników. Wiele osób uważa, że psują one wygląd wnętrza, dlatego takie rozwiązanie szczególnie im pasuje. Wreszcie należy wspomnieć o tym, że wodne ogrzewanie podłogowe jest stosunkowo tanie w eksploatacji.

Co warto wiedzieć o wodnym ogrzewaniu podłogowym?

W przypadku takiego ogrzewania nośnikiem ciepła jest woda i rozprowadzamy ją dzięki systemowi specjalnych rurek, które umieszcza się właśnie pod podłogą. Takie ogrzewanie możemy stworzyć w całym domu lub tylko w wybranych pomieszczeniach. Jeśli chcemy możemy dodatkowo zamontować tradycyjne grzejniki. Zdecydowanie najprościej jest zamontować ogrzewanie podłogowe pod płytki. Jeśli zaś zależy nam na tym, żeby mieć podłogę drewnianą powinniśmy wybierać deski warstwowe, przewidziane do montażu przy takim właśnie ogrzewaniu. Ważną zaletę tego systemu ogrzewania jest fakt, że ciepło wydobywa się powoli a pomieszczenie są ogrzewane w sposób równomierny. Nasza podłoga będzie nagrzana do temperatury około 30 stopni, co daje naprawdę duży komfort. Przy instalowaniu takiego ogrzewania należy pamiętać o tym, żeby go nie projektować pod wannami, pralkami a w kuchniach ominąć miejsce, gdzie ustawione są meble.

Czy wodne ogrzewanie podłogowe jest drogie?

Wiele osób obawia się, że montaż takiego ogrzewanie będzie wiązał się z ogromnymi kosztami. Robiąc wycenę warto przyjąć wartość z przedziału 90-150 zł za 1 metr kwadratowy. Uwzględniono tutaj zarówno materiały jak i usługi wyspecjalizowanej firmy. Raczej nie warto tutaj szukać oszczędności i decydować się na samodzielne prace, gdy nie mamy doświadczenia. Choć na początku trzeba ponieść pewne nakłady to wodne ogrzewanie podłogowe warto traktować jako inwestycję na przyszłość, która bardzo szybko zaczyna się zwracać.

Dodaj komentarz