Istnieje wiele różnych metod, dzięki, którym sprzątanie stanie się bardziej skuteczne i przyjemne. Wszystko po to, aby zachęcić do wykonywania tej czynności nawet osoby, które za nią nie przepadają. Jednym z bestsellerów jest książka Marie Kondo „Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji”. Jakie porady można w niej znaleźć?
Perfekcyjna pani domu organizuje i porządkuje własną przestrzeń
Marie Kondo na wstępie książki chwali się, że od dziecka uwielbiała sprzątać. Porządek ma dla niej również znaczenie symboliczne, co oznacza, że jest też zwiastunem zmian, które powinny nastać w naszym życiu. Sprzątanie jest przedstawione przez autorkę, jako rodzaj filozofii, a zatem ma ona swój cel i wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed przystąpieniem do porządków, Marie radzi, aby pozbyć się zbędnych rzeczy. Kluczem japońskiego systemu jest sprzątanie kategoriami w określonej kolejności:
- ubrania
- książki
- czasopisma
- dekoracje
- pamiątki z podróży
Na każdy z przedmiotów możemy spojrzeć emocjonalnie i zastanowić, czy naprawdę jest nam potrzebny lub czy ma dla nas wartość sentymentalną. Jeśli nie oznacza to, że jest bezużyteczny i należy go wyrzucić. Tak jest ze wszystkimi rzeczami, które nas otaczają: książkami, ubraniami, dokumentami. Część rzeczy po prostu zalega w szafie i jest kompletnie nieprzydatna. Ważne jest również mentalne przygotowanie do sprzątania. Ważne, żeby chcieć wyrzucać niepotrzebne rzeczy. Porządek oznacza chęć życia w zorganizowanej przestrzeni, czyli w takiej, w której wszystko ma swoje miejsce i celowość.
Na czym polega fenomen sprzątania po japońsku?
Sukces książki Marie Kondo tkwi w prostocie przekazu. Ponadto została napisana przystępnym i przyjaznym dla odbiorcy językiem. Porządek został przedstawiony jako wartość i można powiedzieć, że jest naturalną potrzebą każdego z nas. Metodą na przysłowiowe „wyjście z chaosu” według autorki jest stopniowe sprzątanie np. z pomocą https://moppy.pl i myślenie kategoriami. Nie bez powodu, bo najczęściej popełnianym błędem jest oddzielne sprzątanie każdego pokoju. Ważne jest również wyznaczenie miejsca dla każdej rzeczy. Ma to również związek z ich odkładaniem na swoje miejsce. Nic nie powinno się nigdy znajdować na podłodze. Wdrożenie tych zasad z pewnością ułatwi utrzymanie porządku. Metodę Marie Kondo można nazwać minimalistyczną. Założenia, które zawiera, wynikają również z kraju pochodzenia autorki, czyli Japonii. Wygląd tamtejszych mieszkań wyróżnia mały metraż mieszkań. Charakterystyczne jest też podejście japońskiego społeczeństwa, które może sobie pozwolić na zakup nowych rzeczy. W związku z tym wyrzuca stare.
Wiele innych bardzo przydatnych wskazówek na temat trików, które ułatwia nam sprzątanie można znaleźć również na stronie internetowej http://blog.moppy.pl.