Lustro w domu – jakie spełnia funkcje

Lustro w domu – jakie spełnia funkcje

Służą nie tylko do przeglądania się, żeby sprawdzić, czy jesteśmy dobrze ubrani. Lustra w mieszkaniu mają też inne funkcje.

Wybierając lustro, trzeba myśleć o tym, czy będzie pasować stylem do pomieszczenia, w którym się znajdzie, ale także, czy będzie odpowiednie do zadań, jakie ma spełniać. Odpowiednia musi być jego wielkość i kształt. Poznaj zatem funkcje, jakie mają lustra w pomieszczeniach.

Sposób na optyczne powiększenie wnętrza

Lustra to znany sposób na optyczne powiększenie wnętrza, stosowany np. w restauracjach. Warto przenieść ten zwyczaj do domu, gdyż może przynieść znakomity efekt. Lustro umieszczone na jednej ze ścian, a nawet dwa po przeciwnych stronach pomieszczenia, odbijająca wnętrze sprawią, że wyda się ono większe. Ten trik stosuje się zazwyczaj w salonie, w jadalni, ale kiedy trzeba, można i w łazience. Całą lustrzana ściana zamiast małego lustra nad umywalką potrafi sprawić, że mała łazienka wyda się przestronniejsza.
Dobrym miejscem do powieszenia lustra w salonie może być ściana nad sofą, nad niewysoką komodą czy nad kominkiem. Dlatego najchętniej wybierane lustra do salonu to te o prostokątnym kształcie, które można powiesić w poziomie.

Doświetlenie pomieszczenia

Dobrze umieszczone lustro pomoże maksymalnie wykorzystać naturalne światło zza okna. Dzięki temu we wnętrzu będzie się wygodniej pracowało czy po prostu spędzało czas. Również sztuczne oświetlenie może być spotęgowane przez lustro – umieszczona w jego pobliżu mała lampa stołowa lub zamontowane na ramię oświetlenie ledowe o ciepłej barwie w połączeniu z odbijającą taflą stworzy przytulny klimat.
Ważne: gdy wstawiasz lustro do salonu, zanim powiesisz je na ścianie w ostatecznym położeniu, sprawdź najpierw, czy nie odbija światła z okna zbyt mocno, oślepiając przebywających w pokoju. Lustro stojące możesz oczywiście w każdym momencie przesunąć, odpada problem starannego planowania umieszczenia kołków czy gwoździ w ścianie.

Dodanie wnętrzu elegancji

Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć eleganckie wnętrze, warto docenić lustra w zdobionych ramach. Szklane tafle, jako przedmioty przez stulecia bardzo kosztowne, zdobiły pałace i sale balowe. Również w mieszkaniu wiszące lustro w efektownej, dopasowanej do wnętrza oprawie wprowadzi więcej elegancji. Świetnie sprawdzą się w tej roli lustra w drewnianych ramach, jednak w nowoczesnych wnętrzach również takie pozbawione ramy. Ważne jest, aby postawić na wysoką jakość i aby utrzymywać lustro czyste i wypolerowane. Zacieki, zabrudzenia czy ślady rąk mogłyby zepsuć zaplanowany efekt.

Dopełnienie aranżacji wnętrza

Nie tylko w eleganckim salonie, ale i w eklektycznej kawalerce lustro może być kropką nad i w wystroju wnętrza. Jeśli masz mało wolnego miejsca na powieszenie klasycznej ramy, zdecyduj się na zestaw wiszących luster w mniejszych rozmiarach albo wąskie lustro z półkami, na których możesz umieścić doniczki z kwiatami, drobne bibeloty czy albumy.
Lustro wiszące może zapełnić pustą ścianę – która zwłaszcza w wysokich mieszkaniach może zaburzać proporcje i estetykę wnętrza. Również mozaikowe lustra stanowią bardziej element dekoracyjny niż użytkowy.

Dodaj komentarz