Ten niebieski kwiat miododajny może być wysiewany samodzielnie. Jest on związany z wieloma warzywami w ogrodzie przed lub w trakcie ich uprawy, ponieważ wzbogaca glebę o swoje składniki odżywcze.
Ogórecznik lekarski, nawóz zielony.
1. Ogórecznik rośnie naturalnie w ogrodzie warzywnym, wśród warzyw. Nie wymaga on konserwacji i jest łatwy w zarządzaniu. Jej liście są bogate w saletrę (azotan potasu).
2. Ta roślina z rodziny Borraginaceae swoimi głębokimi korzeniami pobiera składniki odżywcze z gleby i wydobywa je na powierzchnię.
3. Wiąże minerały, głównie azotan potasu. Aby je ponownie wykorzystać, roślina jest pozostawiana na miejscu po zakończeniu swojego życia, aby się rozpadła, lub liście są usuwane w miarę potrzeb.
4. Ogórecznik może być wysiewany na działce, ale ciekawsze jest pozwolić mu spontanicznie osiedlić się w miejscu, gdzie zrekompensuje brak środowiska.
5. Liśćmi ogórecznika ściółkować glebę lub podnóża roślin.
Dobre czy złe skojarzenia z ogórecznikiem.
1. Ogórecznik, z jego dość wysokim łożyskiem (do 60 cm), nie koliduje z działką z warzywami, na ogół niską. Umożliwia rozłożenie upraw w czasie: można ją łączyć np. z cukinią lub sałatami.
2. Nie zostawiaj go z inną rośliną z tej samej rodziny lub z rośliną o tym samym typie łożyska, co jest rzadkością w ogrodzie warzywnym.
3. Może on zapewniać zbyt dużo cienia lub zajmować miejsce w środku wrażliwych upraw, takich jak marchew, które wymagają przygotowanej, rozdrobnionej gleby. Nie pozostawiaj ogórecznika w tym samym czasie co marchew, ale posadź go wcześniej, aby odspajał ziemię swoim korzeniem palowym.
Ogórecznik lekarski, kwiat miododajny i jadalny.
Ta jednoroczna roślina kwitnie przez całe lato. Jej ładne niebieskie kwiaty przyciągają do ogrodu zapylacze, takie jak pszczoły. Prawie 80% roślin w ogrodzie potrzebuje tych naturalnych zapylaczy do zapłodnienia.
Świeża roślina jest jadalna. Jej kwiaty, o jodowym smaku, zdobią sałatki swoim niebieskawym kolorem. Można również spożywać młode, delikatne liście o ostrym smaku.