Zalety podwieszanego sufitu w pokoju dziennym

Zalety podwieszanego sufitu w pokoju dziennym

Podwieszany sufit daje sporo możliwości w aranżacji wnętrz. Może urozmaicić nasz dom i pozwolić efektywnie doświetlić każdą przestrzeń. Stwarza niesamowitą atmosferę i klimat, który ciężko osiągnąć bez podwieszania sufitu. Czy ma jakieś wady? Ile kosztuje podwieszany sufit? Kiedy należy się zastanowić, czy montaż sufitu to na pewno dobry pomysł? Zapraszam do artykułu.

Podwieszany sufit a światło

Przede wszystkim podwieszany sufit nie ogranicza nas do podstawowych opraw oświetleniowych. Dzięki takiemu sufitowi możemy zdecydować się na dodatkowe oświetlenie. Najczęściej umieszcza się oświetlenie punktowe, taśmy z oświetleniem LED oraz belki świetlówkowe.

Światło, które jest ukryte w suficie odbija się od jego płaszczyzny dzięki czemu wypełnia przestrzeń blaskiem. Dodatkowo takie światło nie razi w oczy i stwarza ciekawy klimat w pomieszczeniu. Dużo zależy od tego jaki kolor gra rolę, np. w przypadku pomalowania płyty gipsowo-kartonowej na biało – doda to pomieszczeniu lekkości. Równomiernie rozmieszczone światło daje możliwość dobrego doświetlenia każdego miejsca.

W salonie najlepiej zdecydować się na halogeny, które są neutralne i pasują do każdej przestrzeni. Bardzo ładnie będą prezentować się również bardziej okazałe i rozbudowane lampy, ale ta opcja dedykowana raczej do wysokich pomieszczeń.

Zalety podwieszanego sufitu
Ukrywa niedoskonałości – szczególnie w przypadku kiedy mamy nierówne ściany i chcemy je zamaskować
Można schować pod nim instalację – daje nam możliwość ukrycia wszelkich niepotrzebnych przewodów w suficie
Optycznie zmieniają pomieszczenie – szczególnie sprawdzi się w mieszkaniach w bloku, które zazwyczaj są dość małe
Jest świetnym izolatorem ciepła – zabezpieczają pomieszczenie przed niepotrzebną utratą ciepła
Tłumi dźwięki – sprawdzi się tam gdzie słuchamy muzyki czy w miejscach w których oglądamy filmy
Działa przeciwpożarowo
Możliwość urozmaicenia pomieszczenia dodatkowym oświetleniem
Wady podwieszanego sufitu
Może obciążyć strop
Uciążliwy w montażu(pylenie i duży bałagan w pomieszczeniu)
Obniżają pomieszczenie
Zmieniają akustykę
Ile kosztuje podwieszany sufit?

Ceny sufitów zależą od wielu czynników. Przede wszystkim od materiałów, powierzchni na jakiej ma być zamontowany sufit i kształtu konstrukcji.

Najtańszą opcją jest zamontowanie sufitu z płyt gipsowo-kartonowych. Kosztują one od 9 – 20 zł. Do tego dochodzą koszty profili (5 – 25 zł) oraz wieszaki (2 zł/szt).

No i oczywiście koszt usługi, który jest uzależniony często od miejsca zamieszkania. Ogólnie rzecz biorąc cena za wykonanie podwieszanego sufitu to od 50 do 60 zł/m2 w stelażu jednopoziomowym. Przy stelażu wielopoziomowym jest to koszt od 75 – 90 zł/m2. Jeśli decydujemy się na elementy łukowe może to być koszt od 100 – 110 zł/m2.

Montaż halogenów to ok 40 – 50 zł/szt. Tak więc całkowity koszt montażu sufitu podwieszanego to od 80 – 180 zł/m2.

Koszty są dość wysokie, ale zdecydowanie jest to warte efektu końcowego.

Dodaj komentarz