Wszystko co musisz wiedzieć o odśnieżarkach aby poradzić sobie zimą na swojej posesji

Wszystko co musisz wiedzieć o odśnieżarkach aby poradzić sobie zimą na swojej posesji

Każdy, kto sam musi troszczyć się o własne podwórko, wie, jak wiele prac jest z nim związanych. Dom czy działka z ogrodem to nie tylko przyjemność, pielęgnowanie kwiatów, koszenie trawnika czy też doskonałe miejsce na spotkania z rodziną i przyjaciółmi.

Prace wykonywane latem, wiosną i jesienią kojarzą się z takimi urządzeniami jak kosiarka czy sekator. Co jednak dzieje na posesji zimą? Jak ułatwić sobie i swoim bliskim życie? Jak pozbyć się śniegu? Wybierając odpowiednią do naszych potrzeb odśnieżarkę.

Odśnieżarka – przyjaciel Twojego domu

Mówi się, że pierwszy zimowy śnieg zaskakuje drogowców. Co więcej nie tylko tych, którzy znaleźli się już za kierownicą. Nagły i intensywny śnieg może być bardzo uciążliwy dla każdego właściciela domu, który sam musi zadbać o drogę wyjazdową dla samochodu, czy też wyjście z domu dla rodziny.

Można każdego poranka wstawać godzinę przed wyjściem, brać łopatę do ręki i oczyścić wyjazd. Można też użyć odśnieżarki. To urządzenie jest inwestycją na lata. Dobrze wybrana odśnieżarka nie tylko pomoże nam zatroszczyć się o czysty podjazd, drogę czy ogród bez śniegu, ale też będzie nam służyła przez wiele lat.

Jak działa odśnieżarka?

Urządzenie to służy do zbierania śniegu. Silnik porusza wirnikiem(lub dwoma), który zagarnia śnieg do wyrzutnika – komina, skąd rozrzucany się w wybrany przez nas sposób i w ustalonym kierunku. Kominy bardzo często są ruchome. Można także wybrać model maszyny, która nie tylko zgarnia, ale także kruszy i frezuje zbierany zmarznięty śnieg i lód.

Wirniki mają zazwyczaj regulowaną wysokość, dzięki czemu możemy dopasować je do odśnieżanego terenu. Im równiejszy teren, tym niżej można ustawić wirnik. Odśnieżarki są zasilane na trzy główne sposoby. Odśnieżarki ręczne wymagają siły naszych mięśni. Popychając takie urządzenie wprawiamy w ruch koła, które dają napęd wirnikowi.

Odśnieżarki elektryczne działają po podłączeniu do źródła zasilania. Odśnieżarki spalinowa uruchamiają się dzięki silnikowi zasilanemu benzyną i olejem napędowym.

Jaki typ odśnieżarki wybrać?

Odśnieżarka elektryczna – przeznaczona jest zazwyczaj do odśnieżania niewielkich terenów. Jest urządzeniem dość cichym. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i wagą, co zdecydowanie ułatwia pracę. Jest zasilana prądem elektrycznym, co sprawia, iż wyposażona jest kabel, który ma ograniczony zasięg.Należy wziąć to pod uwagę obliczając zasięg i wygodę korzystania z takiego typu urządzenia. Odśnieżarki elektryczne są stosunkowo tanie i dobrze sprawdzają na niewielkich posesjach czy w miastach.Odśnieżarki elektryczne najlepiej sprawdzają się przy pracy ze śniegiem nie przekraczającym 25 cm grubości.Szerokość odśnieżania w takim typie urządzeń wynosi zazwyczaj od 30 do 60 centymetrów.Najlepiej działa, kiedy przewód zasilający nie przekracza 30 metrów. Odległość odrzucanego śniegu różni się od siebie w zależności od zakupionego modelu odśnieżarki, jednak w elektrycznych nie przekracza zazwyczaj 8 metrów. Cięższy mokry śnieg zmienia parametry działania. Utrudnia pracę urządzeniem elektrycznym, odrzucany jest na mniejszą odległość.

Odśnieżarka spalinowa – silnik tego typu urządzenia działa dzięki zasilaniu benzyna lub mieszanką benzyny i oleju napędowego. Odśnieżarki spalinowe są mocniejsze od elektrycznym, dzięki czemu lepiej poradzą sobie z wyższą pokrywą śnieżną, a praca przy ich użyciu będzie bardziej efektywna i łatwiejsza.Można zaopatrzyć się w odśnieżarkę z napędem na koła lub gąsienice (stosowane zamiast kół – ułatwiają pracę w terenie nierównym i trudnym, na górkach, podjazdach). Dzięki temu zmniejsza się zdecydowanie wysiłek, jaki musimy włożyć w przemieszczanie odśnieżarki.Ten typ urządzenia poradzi sobie nawet z pokrywą śnieżną do około 70 centymetrów. Powierzchni odśnieżania dochodzi do 80 centymetrów, co sprawia, że odśnieżanie wykonać możemy szybciej. W porównaniu do odśnieżarek elektrycznych odrzucają śnieg na dużo dalszą odległość, nawet do kilkunastu metrów w przypadku śniegu suchego.Jednak ze śniegiem mokrym, dzięki mocnemu silnikowi potrafią poradzić sobie równie dobrze. Nie mają ograniczeń związanych z przewodami zasilającymi, co sprawia, że sprawdzają się na dużej przestrzeni lub w miejscach z problemem dostępu do sieci elektrycznej.

Odśnieżarka jednostopniowa – to rodzaj urządzenia spalinowego wyposażonego w jeden wirnik. To samo urządzenie zbiera śnieg, a następnie wypycha go przez rynnę na boki. Doskonale sprawdza się przy mniejszych terenach.Są większe od odśnieżarek elektrycznych, co sprawia, iż mogą wymagać większej siły, jednak dzięki temu są też bardziej efektywne i sprawne.

Odśnieżarka dwustopniowa – posiada dwa wirniki. Jeden z nich zagrania śnieg, drugi natomiast kieruje go do komina i często dodatkowo rozdrabnia. Jest to urządzenie przeznaczone dla posiadaczy rozległych, wymagających odśnieżenia terenu.Największe spośród proponowanych odśnieżarek. Ich waga dochodzi nawet do 150 kilogramów. Wytwarzają także dużo hałasu, co może być utrudnieniem w terenie zabudowanym, gdzie sąsiedzi mogą uznać go za uciążliwy.Doskonale nadają się także do terenów trudnych, na przykład pokrytych żwirem.Nie ma wtedy obawy, iż , jak w przypadku pozostałych odśnieżarek kamyki i piasek będę porozrzucane, a śnieg niezebrany.

Decydując się na zakup odśnieżarki poza ceną, wagą, ilością wirników czy sposobem zasilania możemy wybierać w wielu dodatkowych elementach, które decydują o komforcie i efektywności zimowych prac.

Są to między innymi: podgrzewane uchwyty, oświetlenie do pracy po zmroku, regulacja wyrzucanego śniegu, dźwignia bezpieczeństwa, zmienne biegu pozwalające dostosować ją do pracy w zmiennym terenie.

Bezpieczeństwo

W czasie odśnieżania należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i ochroną zarówno ludzi, jak i samego terenu. Osoba obsługująca odśnieżarkę jest bezpieczna, jednak zawsze istnieje ryzyko skrzywdzenia osób postronnych. Mogą zostać uderzone kawałkiem drewna, lodu czy kamykiem, które odśnieżarka zagarnęła razem ze śniegiem.

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości i wybieraniu momentu, w którym nie narażamy dużej ilości osób. Myśląc o zabezpieczeniu terenu powinniśmy zadbać o rośliny, urządzenia i dekoracje.

Nie można zrobić tego, kiedy spadnie śnieg lecz jeszcze jesienią zanim biały puch przykryje wszystko na naszej posesji. Dobrym pomysłem może być oznaczenie terenu, który będzie zimą odśnieżany. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych zniszczeń.

Dodaj komentarz