Wieloletnie kwiaty sadzone jesienią.

Wieloletnie kwiaty sadzone jesienią

Jesień w ogrodach to czas wzmożonych prac. Jest to odpowiedni okres do posadzenia bylin oraz cebulek kwiatów, które zakwitną wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed utratą wilgoci i przemarznięciem. Wystarczy okryć świeżo posadzone sadzonki korą lub gałązkami.

Sadzenie cebulek kwiatowych

Wrzesień to właściwy moment na posadzenie cebulek kwiatów, które pięknie zakwitną po ustąpieniu przymrozków. Wiosnę w ogrodach zwiastują:

  • przebiśniegi,
  • szafirki,
  • żonkile,
  • tulipany.

Szczególne znaczenie ma sposób ich posadzenia. Aby, wczesną wiosną okazale zakwitły należy je przed posadzeniem zanurzyć w roztworze grzybobójczym i nie powinny wystawać ponad ziemię. Bez względu na odmianę również piwonie i lilie najlepiej sadzić jesienią. Przy ich sadzeniu należy do dołka wsypać piasku. Zabezpieczy to przed zgniciem cebul.

Sadzenie wieloletnich bylin 

Lawenda, orliki i irysy w trakcie kwitnienia przyciągają wzrok. Ponadto ich dostojność nadaje klimatu każdemu ogrodowi. Czas ich sadzenia przypada na październik. Jest to właściwy okres przed wystąpieniem mrozów i zmarznięciem ziemi. Sadzonki lawendy można wsadzić bezpośrednio do ziemi w osłonkach. Ich pędy ulegają twardnieniu i dzięki temu rośliny są silniejsze i odporne na choroby. Urokliwe wrzosy dobrze znoszą uprawę zarówno w donicach, jak i bezpośrednio w ziemi. Aby przetrwały zimę nie można ich ścinać jesienią. Dokonujemy tego dopiero na przełomie marca i kwietnia. Wówczas zakwitną nam ponownie. Wieloletnie astry zadziwiają różnorodnym kwiatostanem. Zaczynają kwitnąć od lata do późnej jesieni. Odmiany wcześnie kwitnące najlepiej nadają się do sadzenia jesiennych. Drobne michałki można pozyskiwać poprzez rozsadzenie starych pędów. Pozostałe wieloletnie można z powodzeniem wysiewać z nasion do ziemi. Jesień to czas chryzantem. Do gruntu należy przesadzać tylko odmianę drobnokwiatową, która w naszych warunkach dobrze znosi niskie temperatury.

Czas na posadzenie róż

Miłośnikom wszelkich odmian róż zaleca się ich sadzenie w okresie jesiennym. Należy wybrać słoneczne stanowisko do posadzenia. Róża źle znosi przesadzanie. Wielkość dołka trzeba dostosować do rozmiarów korzeni. Nie może on być zbyt mały. Korzenie muszą być swobodnie rozłożone w ziemi. Przed posadzeniem róży gleba powinna być wcześniej odpowiednio nawożona w niezbędne składniki odżywcze. Aby, uchronić korzenie przed przemarznięciem trzeba je dobrze zabezpieczyć. Wysoka warstwa ziemi z korą uchroni korzenie przed mrozami. Zaś konary warto okryć gałązkami. W podzięce za troskliwą opiekę już w pierwszym roku często obficie zakwita.

Dodaj komentarz