Storczyki to jedne z najbardziej popularnych roślin doniczkowych, zwane również orchideami. Cieszą oko pięknymi kwiatami i nadają mieszkaniu wyjątkowy klimat. Jednak, aby zdrowo rosły i towarzyszyły domownikom przez wiele lat, trzeba je odpowiednio pielęgnować.
Jak dbać o storczyki?
Rośliny te najlepiej czują się w zacisznych miejscach, wolnych od przeciągów, ale z dostępem do rozproszonego światła (storczyki nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia). W zależności od gatunku należy zadbać o właściwą temperaturę. Przeważnie rośliny te kojarzone są z ciepłym otoczeniem, jednak nie każda odmiana jest ciepłolubna. Należy więc sprawdzić, jakie wymagania ma konkretna roślina. Ponadto koniecznym jest zatroszczenie się o odpowiednią wilgotność powietrza – optymalna wynosi w granicach 80-90%. Do dobrej kondycji storczyka przyczynia się także odpowiednie podłoże. Powinno cechować się dużą chłonnością, twardością i być porowate, aby zapewnić dostęp powietrza do korzeni. Orchidee winno przesadzać się co 2-3 lata do nowej osłonki, która nie będzie dużo większa od bieżącej. Zbyt duża doniczka będzie skutkowała utrzymywaniem się wilgoci przez dłuższy czas, w wyniku czego roślina może zacząć chorować.
Jak często podlewać storczyki?
Intensywność podlewania rośliny jest uzależniona od pory roku i temperatury panującej w pomieszczeniu. Latem należy storczykowi dostarczać częściej wody niż zimą. W upalne dni zdarza się, że roślinę trzeba podlewać co dwie doby. Jednak co do zasady, orchidee nie należą do wodolubnych i nie powinno się ich za często podlewać. Wystarczy wlewać niewielką ilość wody raz w tygodniu. O konieczności podlania storczyka informuje kolor korzeni. Jeśli są srebrne – trzeba dostarczyć roślinie wody. Gdy są zielone – nawodnienie jest na dobrym poziomie. Ważne jest również, aby korzenie nie stały w wodzie, ponieważ doprowadzi to do ich gnicia, a w rezultacie do obumarcia storczyka.
Tytułowych roślin doniczkowych nie można podlewać wodą bezpośrednio z kranu. Ciecz wodociągowa jest zbyt twarda, co doprowadzi do zahamowania wzrostu korzeni. Następstwem będzie śmierć rośliny. Jeśli opiekun rośliny nie ma innej możliwości, przed podlaniem konieczne będzie przegotowanie wody lub odstawienie jej na kilka godzin w jasnym miejscu, aby pozbyć się toksycznych dla storczyka związków. Do podlewania najlepiej używać miękkiej wody o niskim zasoleniu.
Ważne! Nie należy zraszać storczyków. Może to bowiem doprowadzić do powstania nieestetycznych plam na roślinie, a nawet skutkować chorobą grzybową.
Storczyki – rośliny dla każdego
Orchidee nie są wymagającymi roślinami. Zapewnienie optymalnych warunków w połączeniu z podstawową opieką pozwoli cieszyć oko właściciela pięknymi kwiatami przez wiele lat.