Trend na nadawanie nowego życia starym przedmiotom trwa w najlepsze. Nie dość, że niosą one ze sobą niepowtarzalny klimat, to również odznaczają się wysoką trwałością. Jednym z takich kultowych, chętnie wykorzystywanych ponownie elementów jest stary kredens. Sprawdź, jak wkomponować go do swojego wnętrza.
Stary kredens – wybierz odpowiedni model do swojego wnętrza
Stary kredens to mebel, który gościł niegdyś w niemal każdym domu. Jeśli jednak nie znajdziesz go u siebie na strychu, jako pozostałość po przodkach, nic straconego! Wystarczy udać się na targ staroci lub do tzw. vintage shopu, by móc przebierać w różnorakich modelach, a nawet znaleźć istną perłę, nie zjedzoną zębem czasu. Natomiast jeśli po danym kredensie widać ślady użytkowania, nie skreślaj go od razu. Współczesne techniki renowacji są w stanie zdziałać cuda. Wybierając mebel, zwróć uwagę przede wszystkim na tworzywo, z jakiego zostało wykonane. Najbardziej jakościowe i najłatwiejsze do odnowienia będą te drewniane. Co więcej, będziesz w stanie bez problemu wpasować je do każdego wnętrza.
Wpasuj drewniany kredens w swoje wnętrze
Stary drewniany kredens retro sprawdzi się niemalże w każdym wnętrzu. Również i tym nowoczesnym – współczesne aranżacje kochają mieszać style. Taki kredens nie musi nawet być w tej samej palecie kolorystycznej, co pozostałe meble. Wręcz przeciwnie – warto pozwolić mu się wyróżniać, w końcu jest to mebel, który ma duszę i niesie ze sobą niepowtarzalny klimat danych lat. Oferowanie mu możliwości pełnienia głównej roli w pomieszczeniu, odda z nawiązką szereg korzyści i zachwyci gości.
Kredens pokojowy czy kuchenny
Na rynku najczęściej dostępne są kredensy z podziałem na kuchenne i pokojowe. Tutaj też możesz miksować ich przeznaczenie z rodzajem pomieszczenia, w którym zdecydujesz się go wyeksponować. Wybór wcale nie musi być oczywisty. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby spełniał on swoje dawne przeznaczenie, tyle że w nowej odsłonie, zwróć uwagę na następujące różnice występujące między kredensem kuchennym a pokojowym:
- kredens kuchenny pełni bardziej praktyczną funkcję, jest mocniej eksploatowany )kładzie się na nim np. sprzęty kuchenne, takie jak ekspres do kawy bądź też herbatę, słodycze), a co za tym idzie – jest szerszy i posiada zazwyczaj dodatkowy blat;
- kredensy pokojowe można rozpoznać po ich minimalistycznej formie. Częściej mają zamknięte szkłem półki (w przypadku kuchennych szkło mogłoby być niepraktyczne i równać się ze zbyt częstą koniecznością mycia).
Oprócz walorów estetycznych, stary kredens spełnia również nie mniej ważną funkcję praktyczną – w końcu to całkiem pojemny mebel do przechowywania. Zdecydowanie warto znaleźć dla niego miejsce w swoich czterech ścianach!