Wiele par mieszkających w małych mieszkaniach boryka się z problemem jego aranżacji i jak najlepszego zagospodarowania niewielkiej przestrzeni. Jest to nie lada wyzwanie – pomysłowość i kreatywność będą do tego zadania niezbędne. Przed rozpoczęciem prac należałoby zastanowić się jaki efekt planujemy osiągnąć oraz jaką kwotę przeznaczymy na tą inwestycję. Z pewnością zależy nam na ergonomicznym wykorzystaniu potencjału wolnej przestrzeni oraz optycznym powiększeniu wnętrza. Są na to sposoby! Poznajcie proste triki, które możecie zastosować w każdym mieszkaniu.
1. Jasność pomieszczeń.
Zasada jest prosta: małe mieszkanie wymaga jasnych kolorów ścian. Mogą być one przełamane subtelnymi, pastelowymi barwami. Jasne pigmenty rozświetlą pomieszczenia oraz optycznie je powiększą. Jednak kolor ścian to za mało. Warto postawić również na lekkie firany, jasne rolety oraz odpowiednie doświetlenie każdego zakamarka. Nie ograniczajmy się tylko do oświetlenia sufitowego. Wszelkie kinkiety i lampy podłogowe są mile widziane, ponieważ nadają wnętrzu przytulności. Biele, jasny beż oraz odcienie szarości sprawią, że pomieszczenie wyda się bardzo przestronne.
2. Mniej znaczy więcej.
W małych mieszkaniach należy cenić każdą wolną przestrzeń. Zważajmy jednak na to, aby wolne miejsca nie były zajmowane przez zbędne dekoracje i dodatki. Owszem, dekoracje są nieodzownym elementem każdego mieszkania, ale aranżację wnętrza należy nimi dopełniać w sposób rozsądny. Zdecydujmy się na dwa lub maksymalnie trzy kolory przewodnie naszego mieszkania i pod ich kolor dobierzmy kilka dodatków. W innym wypadku poprzez nadmiar kolorów i ozdób uzyskamy efekt przeładowania a nasze mieszkanie wizualnie się bardzo zmniejszy.
3. Podłogi.
Są one istotnym elementem w aranżacji pomieszczeń. Wpływają one na sposób postrzegania całego mieszkania. Warto więc starannie dobrać ich rodzaj. Tutaj też wystrzegajmy się ciemnych kolorów i pstrokatych wzorów. Dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na jeden rodzaj paneli i ułożenie ich prawie w całym mieszkaniu. Przy doborze paneli warto również pamiętać o odpowiedniej klasie ścieralności i wytrzymałości.
4. Kuchnia.
Do tego pomieszczenia należy przywiązać szczególną uwagę. Tu wolna przestrzeń i możliwość przechowywania wielu sprzętów jest niezwykle ceniona. W małym mieszkaniu nie mamy szans na dużą kuchnię, ale istnieje dobry sposób na zagospodarowanie małej przestrzeni od stóp do głów. Mowa tu oczywiście o zabudowie kuchennej sięgającej aż do sufitu. Rewelacyjnie będzie wyglądała w jasnych barwach. Dzięki zagospodarowaniu każdego skrawka wolnej przestrzeni w kuchni z pewnością zmieścimy wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego.
5. Meble.
Podobnie jak w innych pomieszczeniach małego mieszkania królować powinny jasne meble. W niewielkich pokojach dobrze sprawdzą się lekkie, nowoczesne elementy. Nieocenioną pomocą w aranżacji takiego mieszkania są meble posiadające wiele szuflad, gdzie można pochować wszelkie drobne sprzęty. Warto postawić również na minimalizm – nadmiar mebli w pokoju zmniejsza jego metraż pod względem wizualnym. Ciemne meble natomiast wydają się masywne i obciążają pomieszczenie.
6. Łazienka.
O meblach w łazience nie powiemy niczego odkrywczego – jasne meble w ograniczonej ich ilości sprawdzą się wszędzie. Najlepszym wyborem w łazience byłyby meble podwieszane, które zajmują najmniej miejsca. Ważne jest aby ich rozmieszczenie było starannie przemyślane. Można wykorzystać na przykład wolną przestrzeń nad toaletą i zdecydować się na regał łazienkowy montowany nad nią. Nie utrudnia on korzystania z toalety a skutecznie spożytkuje wolne miejsce w łazience. Takie same wyjście można zastosować w przypadku wolnego miejsca nad pralką, a w szafce pod umywalką praktycznym pomysłem będzie zamontowanie szuflad i pojemników.