Klimatyzator nie tylko z funkcją chłodzenia

Klimatyzator nie tylko z funkcją chłodzenia

Czy jesień i zima to czas, kiedy klimatyzator w naszym domu czy biurze musi być wyłączony i nie spełnia żadnej funkcji? Nie, jeśli jest wyposażony w funkcję grzewczą.

Projekty domów muszą spełniać potrzeby i oczekiwania dzisiejszych inwestorów, liczących na komfort i energooszczędność mieszkania. Dlatego architekci przykładają dużą wagę również do tworzenia projektów instalacji, by nowoczesne domy spełniały najwyższe standardy.

Domy jednorodzinne wyposażone w system wentylacji i klimatyzacji przestały być domeną okazały willi. Sprawiła to nie tylko wygoda, ale również fakt, że projekty domow jednorodzinnych są coraz bardziej energooszczędne, a szczelne konstrukcje ścian, szczelne dachy i szczelne okna wymagają, by instalacje w domu dbały o właściwy poziom świeżego powietrza i wilgotności.

Co oferują producenci?

Klimatyzator ma za zadanie sprawić, by przebywanie latem w zamkniętych pomieszczeniach było komfortowe, a temperatura przyjemna dla organizmu. Na rynku dostępne są również klimatyzatory z funkcją grzania. Jaką rolę spełniają w nowoczesnym domu?

Sezon przejściowy, czyli wiosna i jesień, to najtrudniejszy okres do utrzymania optymalnej temperatury w naszych domach. W ciągu dnia na zewnątrz zdarza się jeszcze ładna, słoneczna pogoda, ale wieczory i noce są zimne. Ze względów finansowych nie chcemy włączać jeszcze głównego systemu grzewczego, chcemy, by sezon grzewczy w naszym domu rozpoczął się w miarę najpóźniej.

Klimatyzacja z funkcją grzewczą – całoroczny komfort

Dla zachowania przyjemnej temperatury potrzebujemy więc dogrzewać nasze pomieszczenia. Często wykorzystujemy w tym celu ogrzewanie elektryczne: wolnostojące piecyki, farelki, podgrzewacze. Klimatyzator z funkcję grzania równie skutecznie, a taniej, może dogrzać nasze wnętrza.

Wyposażony on jest dodatkowo w pompę ciepła, która odwraca proces chłodzenia, „wypuszczając” ciepłe powietrze. Takie urządzenie może działać do momentu, gdy temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej 5 stopni C. Wtedy wydajność klimatyzatora spada, dlatego nie możemy wykorzystać go jako główny system grzewczy domu. Ale do dogrzania pomieszczeń jest rozwiązaniem idealnym, tym bardziej, że klimatyzatory posiadają filtry, które sprawiają, że ciepłe powietrze w domu jest czyste i pozbawione kurzu.

Dodaj komentarz