Jakie warzywa możemy uprawiać samodzielnie?

Jakie warzywa możemy uprawiać samodzielnie?

Jarzyny są niezbędnym elementem diety. Dostarczają szeregu składników mineralnych, witamin i błonnika. Ponadto są niezwykle smaczne! Czy warto uprawiać swoje warzywa w ogrodzie? Ile pracy kosztuje przydomowy ogródek? Jakie warzywa warto uprawiać w ogródku?

Gdzie można uprawiać warzywa?

Najlepszy w tym celu jest oczywiście własny ogród lub działka. W gruncie warzywa rosną najlepiej, jednak nie bez znaczenia jest tutaj jakość ziemi. Jeśli jest ona zbyt piaszczysta lub przeciwnie – gliniasta, nie wszystkie rośliny będą dawać satysfakcjonujący plon. Świetnym rozwiązaniem w takim wypadku jest uprawianie warzyw w tzw. skrzynkach. Rośliny nie rosną wtedy bezpośrednio w gruncie, ale we wsypanej przez nas nawiezionej ziemi w szerokich, skonstruowanych z desek donicach. Powinny być one wyłożone folią paraprzepuszczalną i zasypane kompostem. To także bardzo dobry sposób na zmniejszenie ilości chwastów, które w skrzynkach mogą pojawić się tylko przez pyłki przeniesione przez wiatr. Jeżeli nie masz swojego kawałka ziemi, ale za to masz balkon, możesz zasadzić swój ogródek w doniczkach.

Czy warto uprawiać swoje warzywa?

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto uprawiać swoje warzywa to odpowiedź może być tylko jedna: tak! Własne warzywa wyłącznie plusy: świeże, zerwane prosto z grządki smakują najwspanialej. Do tego, jeśli nie stosujemy nawozów sztucznych, nie zawierają szkodliwych substancji. Przydomowy ogródek to masa radości z plonów, dużo satysfakcji i zdrowie… psychiczne. Dowiedziono, że praca w świeżej ziemi – przekopywanie grządek, plewienie ich, podlewanie – poprawia nastrój ze względu na kontakt z pewnymi szczepami bakterii, które znajdują się w glebie. Ich wdychanie, ale także wchłanianie przez skórę wzmaga produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Z pewnością słyszałeś wielokrotnie od fanów ogrodnictwa, że praca z roślinami ich wycisza i daje im szczęście – to nie tylko ruch na świeżym powietrzu, ale właśnie przebywanie ze specyficzną florą bakteryjną! Zatem pytanie, czy warto uprawiać swoje warzywa powinno raczej brzmieć, jak je uprawiać!

Jakie warzywa warto uprawiać w ogródku?

Odpowiedź na pytanie, jakie warzywa warto uprawiać w ogródku, nie jest całkiem prosta. Tak naprawdę, wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji smakowych oraz tego, jak wiele czasu jesteśmy w stanie poświęcić na pracę w ogrodzie. Chociaż większość warzyw nie wymaga zbyt wielkiego zachodu, są wśród nich też takie, którym trzeba poświęcić odrobinę więcej serca, aby cieszyć się ich plonem.

Jakie warzywa warto uprawiać w ogródku? Przegląd

1. Pomidory
To wdzięczne i pyszne warzywo nie jest wymagające w uprawie, jeśli zapewni się mu odpowiednie warunki. Pomidory najlepiej rosną w tunelach foliowych lub szklarniach. Możesz kupić gotowe sadzonki, lub wyhodować własne od ziarenka – w tym drugim przypadku do doniczek należy je wysiać już w marcu i przesadzić do ziemi w maju. Im więcej słońca im zapewnisz, tym pyszniejsze będą. Na co dzień wymagają odchwaszczenia, usuwania dzikich pędów i naturalnych nawozów.

2. Zioła
Bazylia, rozmaryn, oregano, lubczyk, mięta – wybór jest bardzo duży. Większość z nich nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak warto przed wysianiem sprawdzić, jakie podłoże najbardziej lubi dane zioło. Najmniej wybredna jest bazylia – rośnie prawie w każdej glebie. Rozmaryn potrzebuje ziemi wapniowej, którą możesz uzyskać przez zmieszanie zwykłej ziemi ze skorupkami jajek.

3. Cebula
Tę roślinę możesz sadzić przez cały sezon. W tym celu możesz kupić małe cebulki, jeśli chcesz na jesieni zebrać dorodne cebule. Jeśli jesteś amatorem zielonej cebulki, wystarczy, że do ziemi wkopiesz kiełkującą cebulę ze sklepu. W kilka dni będziesz cieszyć się plonem.

4. Rzodkiewki
Te małe pyszne warzywa są bardzo proste w uprawie. Jedyne, co musisz im zapewnić, to dobrej jakości ziemia i umiarkowane słońce. Pamiętaj, aby nie sadzać ich zbyt gęsto. Dla początkujących wygodnym rozwiązaniem są nasiona na taśmie – każde z nasion umieszczone jest w odpowiedniej odległości od siebie w celulozowej taśmie, którą zakopuje się w ziemi.

5. Sałata
Jeżeli nie wiesz, jakie warzywa warto uprawiać w ogródku, to na pewno sięgnij po sałatę. Nie wymaga ona absolutnie żadnej pracy poza podlewaniem i plewieniem co pewien czas grządek, a daje bardzo dużo satysfakcji początkującym ogrodnikom. Od posiania ziaren bezpośrednio do gruntu, w miesiąc możemy cieszyć się pysznymi zielonymi liśćmi. Uwaga! Nasionka sałaty są bardzo drobne, dlatego łatwo posadzić ją zbyt gęsto. Kiedy zacznie kiełkować sprawdź, czy nie należy jej przepikować (przesadzić), aby nie zabierała sobie miejsca.

Dodaj komentarz