Jakie rośliny wieloletnie sadzić?

Trudno wyobrazić sobie ogród bez roślin wieloletnich. Raz posadzone będą zdobić rabatę i cieszyć oczy przez wiele lat. Ich wybór jest tak duży, że z łatwością uda się znaleźć odmiany i gatunku odpowiednie na dane stanowisko.

Co brać pod uwagę, wybierając rośliny wieloletnie do ogrodu?

Aby rośliny pięknie rosły przez wiele lat, należy przede wszystkim dopasować je do miejsca, w którym mają się znaleźć. Dlatego podczas ich wyboru należy uwzględnić:

  • stopień nasłonecznienia;
  • rodzaj gleby;
  • poziom wilgotności.

Warto również mieć na uwadze to, czy dane miejsce jest osłonięte od wiatru. Niektóre rośliny wieloletnie źle go bowiem znoszą.

Piwonie – rośliny, które zachwycą każdego

Każdy, kto kocha rośliny kwitnące i chce je mieć w swoim ogrodzie powinien postawić na piwonie. Nazywane również peoniami zachwycają pięknymi kwiatami, które w zdecydowanej większości przypadków rozwijają się na przełomie maja i czerwca. Piwonie najlepiej czują się w miejscach słonecznych, w których występuje żyzna gleba. UWAGA: bardzo źle znoszą przesadzanie. Dlatego tak ważne jest, aby rozsądnie wybrać dla nich miejsce. Podczas ich sadzenia ważne jest, aby nie umieścić ich zbyt głęboko. Maksymalnie pięć centymetrów pod ziemią to absolutne maksimum.

Liliowce – rośliny niewymagające

Szukając niewymagających roślin wieloletnich do ogrodu, nie można zapomnieć o liliowcach. Niektórzy kuszą się o stwierdzenie, że to rośliny niezniszczalne, które raz posadzone będą przez długie lata ozdobą ogrodu. Świetnie rosną w cieniu, ale z powodzeniem można sadzić je również na stanowiskach półcienistych. Ich ogromnym atutem jest to, że nie potrzebują do dobrego wzrostu i kwitnienia żyznej gleby. Bardzo dobrze radzą sobie również z suszą. Wielość odmian sprawia, że z łatwością można wybrać te idealnie komponujące się z daną przestrzenią ogrodową. Ciekawostką jest, że każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień.

Jeżówki – kwiaty kwitnące aż do jesieni

Do ogrodu warto wprowadzić również jeżówki. Ich ogromnym atutem jest to, że zaczynają kwitnąć w połowie lata, a kończą dopiero jesienią – często po pierwszych przymrozkach. Poszczególne odmiany różnią się kolorami. Dostępne są jeżówki białe, żółte, pomarańczowe, karminowe, różowe, a nawet zielone. Decydując się na te rośliny, należy pamiętać, że najlepiej rosną one na stanowiskach słonecznych.

Lawenda i szałwia – rośliny odpowiednie na suche stanowiska

Do suchego, ale jednocześnie bardzo słonecznego ogrodu warto wprowadzić lawendę oraz szałwię. Decydując się na nie, trzeba jednak pamiętać, że najlepiej czują się one na stanowiskach zasobnych w wapń. Wybierać należy dla nich stanowiska osłonięte od wiatru.

 

Dodaj komentarz