Jak wybrać doniczki balkonowe?

Nie wyobrażasz sobie balkonu bez zielonych i kwitnących roślin? My również! Do posadzenia ulubionych kwiatów potrzebne są jednak dobrej jakości doniczki balkonowe. W jaki sposób należy dobrać doniczki balkonowe, aby zapewnić roślinom odpowiedni wzrost, a jednocześnie stworzyć przyjemną strefę wypoczynkową na balkonie?

Jak wybrać doniczki balkonowe?

Posiadanie własnego balkonu to duża zaleta mieszkania lub domu. Taki kawałek osobistej przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu to element, który znacznie zwiększa komfort mieszkania. Umożliwia korzystanie z promieni słonecznych i zachowanie kontaktu z naturą. Pusty balkon pozbawiony roślin nie prezentuje się jednak zachęcająco. Znacznie przytulniejsze warunki zapewnisz sobie, umieszczając na nim doniczki balkonowe z różnego rodzaju kwiatami. Wybór odpowiednich roślin jest przy tym niezwykle ważny, ale nie zapominajmy o właściwie dopasowanych doniczkach! Sprawdź nasz artykuł – znajdziesz w nim wskazówki w zakresie właściwego doboru doniczek balkonowych. 

Dobierz doniczki do rodzaju roślin

Jedną z najważniejszych kwestii podczas doboru odpowiednich doniczek jest to, jakie rośliny chcemy w nich umieścić. Decydując się na określone modele, warto najpierw sprawdzić, jakie donice są rekomendowane do danego gatunku roślin. Niektóre z nich najlepsze warunki będą miały w doniczkach płaskich lub misy, a inne z kolei warto umieścić w głębokich donicach. Duże znaczenie może mieć tutaj również poziom nasłonecznienia balkonu. Jeśli dociera do niego wyjątkowo duża ilość światła, warto postawić na duże, masywne doniczki ceramiczne, które będą zapobiegać nadmiernej utracie wilgoci. Sprawią one również, że znajdująca się w środku ziemia nie będzie się przegrzewać. 

Weź pod uwagę dostępną przestrzeń

Balkon to wiele ciekawych możliwości w zakresie zagospodarowania przestrzeni z pomocą roślin. Duże pole do popisu daje nam balustrada. Na rynku znajdziemy dużą ilość donic dwustronnych oraz takich, które wzbogacone są o specjalne haki. Dzięki temu roślinę możemy umieścić na poręczy lub balustradzie, gwarantując tym samym rewelacyjny efekt. Kwiaty będą doskonale widoczne zarówno z wnętrza mieszkania, jak i z ulicy, pięknie zdobiąc balkon. 

Taras oraz balkon to również świetne miejsce na doniczki wiszące oraz doniczki naścienne. W ich przypadku nie musisz martwić się o konieczność postawienia kwietnika lub specjalnego stolika. Takie pojemniki to nie tylko oszczędność miejsca, ale również genialny efekt. W tego typu donicach możemy bowiem umieścić kwiaty o zwisających pędach, które wzbogacą Twoją roślinną kolekcję.

Dodaj komentarz