Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Sprawdzone sposoby

Krety to zwierzęta, które nie są niebezpieczne dla człowieka. Mogą mieć jednak destrukcyjny wpływ na estetykę ogrodu i spędzać sen z powiek zapalonym ogrodnikom, którzy pielęgnują z pietyzmem przydomowe ogrody. Jak pozbyć się ich z ogrodu? Poniżej znajdują się sprawdzone metody.

Pułapka na kreta

Pułapka na kreta to najbardziej bezwzględny, ale i najszybszy sposób na zlikwidowanie problemu. Specjalne pułapki na e zwierzęta są tworzone tak, aby skutecznie je unieruchomić, a w rezultacie kret ginie już po dziesięciu godzinach. Urządzenie tego rodzaju należy umieścić w wydrążonym przez kreta korytarzu i regularnie je sprawdzać. Jeśli właściciel ogrodu będzie to robił dość często, być może uda mu się uwolnić zwierzę. Wówczas bardzo ważne jest to, aby wypuścić je jak najdalej od własnego ogrodu. Możliwe jest również zrobienie własnej pułapki ze słoika, do którego trzeba zamontować klapkę otwierającą się tylko do środka. Kret, który do niej wejdzie, nie będzie w stanie samodzielnie się z niej wydostać.

Granulaty i płyny odstraszające krety

Na rynku można obecnie dostać mnóstwo środków, które skutecznie odstraszają krety. Roztwory te najczęściej wlewa się do nory wykopanej przez kreta, a w rezultacie drażniący zapach doprowadzi do tego, że zwierzę będzie musiało przenieść się w inne miejsce. Domowym substytutem tego rodzaju środków jest na przykład Domestos, który dzięki dużej zawartości chloru, bardzo nie odpowiada kretom.

Domowe sposoby na krety w ogrodzie

Istnieje wiele naturalnych substancji i środków, które odstraszają krety. Zwierzęta te nie przepadają na przykład za bazylią, czosnkiem, czarnym bzem czy zapachem sierści kotów i psów. Jeśli regularnie czeszemy czworonoga, wystarczy kulkę jego sierści wrzucić do nory kreta, aby się go pozbyć. Podobnie zadziała zapach śledzi, czosnku, octu czy niektórych ziół, dlatego warto skorzystać z produktów, które często mamy w domu.

Dźwięki i drażniące wibracje

Krety należą do zwierząt, które nie widzą, ale w związku z tym mają bardzo wyostrzony słuch. Dlatego też alergicznie reagują na niektóre dźwięki i można z ich pomocą z powodzeniem wytępić szkodnika. Nie chodzi tutaj o zaawansowane urządzenia. Wystarczy metalowy pręt z nałożoną na górze puszką wbić obok kretowiska, aby metaliczne dźwięki zniechęciły kreta do życia w tym miejscu. Podobnie działają szklane butelki wbite w ziemię pod wiatr, który wpadając do środka generuje dźwięk nieznośny dla kretów. Najmniej inwazyjnym dla domowników sposobem będzie ustawienie przy kretowisku wiatraczków, które wprawiają powietrze w ruch, tworząc nieprzyjemne i silnie odczuwane przez krety wibracje. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz