Jak i kiedy siać oraz kosić trawę? Najważniejsze wskazówki

Trawnik to nie tylko efektowny element ogrodów, ale również ta ich część, która mocno wpływa na mikroklimat na całym obszarze. Zasianie oraz pielęgnacja trawnika rządzą się swoimi prawami, ale wcale nie są takie trudne. Co warto wiedzieć na ten temat i od czego zacząć?

Kiedy powinno się siać trawnik?

Proces ten najlepiej przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja oraz sierpnia i września. W tych miesiącach istnieje bowiem najmniejsza szansa na skrajne upały lub mrozy, a takie warunki nie są odpowiednie dla nowego trawnika. Nasiona traw fatalnie znoszą nawet chwilowy brak wody, dlatego konieczne trzeba wystrzegać się upałów, kiedy susza jest możliwa. Bardzo ważną kwestią jest to, żeby wysiewanie trawy zostawić na sam koniec, kiedy reszta ogrody jest już zaaranżowana. Dotyczy to zarówno alejek, chodników i podjazdów, jak i wszelkich instalacji używanych w ogrodzie.

Jak przygotować podłoże?

Podłoże pod trawnik musi być oczyszczone z wszelkich chwastów, kamieni i innych zanieczyszczeń, a w związku z tym cały teren należy przekopać na głębokość od pięciu do trzydziestu centymetrów. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie pH ziemi, które musi w tym wypadku wahać się między 5,5 a 6,5. Warto również za pomocą grabi ogrodowych wyrównać cały teren, aby trawnik zachwycał estetyką i schludnością. Ostatnim krokiem jest aplikacja nawozu pod trawę, która powinna mieć miejsce około tygodnia przed wysiewem nasion.

Wybór nasion i wysiew

Wybór odpowiednich nasion pomoże nam uzyskać dokładnie taki efekt, o jakim marzymy. Jeśli trawnik ma być bujny i pełnić funkcję dekoracyjną, to najlepiej sprawdzi się mieszanka traw, w której około siedemdziesięciu procent stanowi kostrzewa czerwona z dodatkiem kostrzewy owczej i życicy trwałej. Bardzo popularne są również mieszanki uniwersalne, które sprawdzają się w większości przypadków i zapewniają ogrodom efektowny wygląd. 

Jak siać trawę?

Można to robić ręcznie lub za pomocą siewnika, przy czym ten drugi sposób jest wskazany głównie w przypadku ogrodów o dużej powierzchni. Zdecydowana większość osób decyduje się na wysiewanie krzyżowe, które polega na sypaniu nasion w linii prostej, a następnie prostopadle. Dzięki temu można uzyskać ciekawy efekt, który dobrze się prezentuje, kiedy trawa wyrośnie. 

Jak pielęgnować trawnik i kiedy go kosić?

Podstawą pięknego trawnika jest odpowiednia pielęgnacja, a więc podlewanie go codziennie, a w upalne dni nawet dwa razy w ciągu dnia. Warto wspomnieć, jak istotne jest nawożenie minerałami, zwłaszcza w przypadku młodych trawników. Kiedy nasiona zaczynają kiełkować należy wystrzegać się chodzenia po murawie aż do pierwszego koszenia, a to powinno nastąpić dopiero wtedy, kiedy trawa osiągnie mniej więcej 10 centymetrów. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz