Jak dobrać balustradę do schodów?

Chociaż wewnętrzne schody bez barierek mogą wyglądać bardzo nowocześnie i efektownie, to z pewnością są one mniej bezpieczne niż schody z poręczami. Bezpieczeństwo powinno być w domu najważniejsze, a na zamontowanie poręczy powinniśmy zdecydować się zwłaszcza wtedy, kiedy w domu przebywają dzieci. Dzięki nim dziecko szybciej nauczy się wchodzić i schodzić po schodach (trzymając się poręczy), a poza tym będzie mogło w późniejszym czasie bezpiecznie po nich chodzić. 

Do wyboru mamy poręcze wykonane z różnych materiałów, a bardzo popularne są na przykład balustrady drewniane. Mogą wykonane być one z różnych gatunków drewna, na przykład z klonu, sosny, jesionu, gatunków drewna egzotycznego. Pasują szczególnie do schodów drewnianych i mogą wykonane być z drewna identycznego koloru.

Na rynku dostępnych jest także wiele rodzajów balustrad metalowych. Są one równie solidne i wytrzymałe, pasują do schodów wykonanych z różnych materiałów. Metalowe pręty mogą być proste lub przybierać fantazyjne kształty, mogą wykończone być także elementami wykonanymi z drewna.

Do schodów szklanych świetnie nadają się natomiast poręcze szklane, które będą tworzyły z nimi jedną, harmonijną całość. Szkło z pewnością będzie wyglądać bardzo efektownie i pasuje szczególnie do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu. Oczywiście musi być ono hartowane, a także odpowiednio obrobione, aby nie było zbyt śliskie. Słupki w balustradzie są zazwyczaj okrągłe lub kwadratowe, mogą przybierać jednak także inne kształty.

Sami musimy zdecydować, czy barierki mają być proste, skromne (takie pasują na przykład do mieszkań i domów urządzonych w stylu minimalistycznym), bogato zdobione i fantazyjne czy może mają być wykonane w stylu pośrednim między bogatym i minimalistycznym. Przede wszystkim powinny być one jednak trwałe i wytrzymałe, bezpieczne, wygodne w użytkowaniu i czyszczeniu. Ich oferta na rynku jest bardzo duża, każdy więc z pewnością powinien znaleźć balustradę dopasowaną do swoich potrzeb i upodobań, która spełni jego wszystkie oczekiwania.

Dodaj komentarz