Markiza balkonowa to świetne rozwiązanie w upalne oraz deszczowe dni. Doskonale chroni przed wakacyjnym, gorącym słońcem oraz letnim, delikatnym deszczem i pozwala spędzać czas na świeżym powietrzu bez względu na panującą aurę. Jest to również doskonała dekoracja, która doda uroku i estetycznych walorów naszej elewacji.
Jaka jest funkcja markizy balkonowej?
Markiza balkonowa może również sprawić, że do naszego pomieszczenie będzie docierało mniej światła słonecznego, co poskutkuje niższą temperaturą w chłodniejsze dni i pozwoli odpocząć od upałów. dodatkowo kiedy wyjdziemy na balkon aby zażyć odrobiny świeżego powietrza również ochroni nas przed słońcem. Przy zmianie pogody na bardziej deszczową ochroni rzeczy i meble, które mamy na balkonie przed zalaniem, a nas przed sprzątaniem i suszeniem balkonowego dobytku.
Wykorzystanie markizy balkonowej na balkonie lub tarasie to świetne rozwiązanie jeżeli lubimy spędzać latem czas na świeżym powietrzu, a niekoniecznie chcemy oddalać się od naszego domu. Promienie słoneczne przy dłuższych posiedzeniach potrafią być dokuczliwe i sprawić wiele szkód, np. w postaci poparzeń skóry. Może się to okazać niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego warto zadbać o to, byśmy byli chronieni.
Przed czym chroni markiza balkonowa?
Markiza balkonowa ochroni również posadzkę balkonu lub tarasu przed nadmiernym nagrzewaniem się i wysoką temperaturą nasiloną ciepłą podłogą. Markiza ochroni nas także przed deszczem, choć nie jest to jej docelowe zastosowanie. Markizy zazwyczaj montuje się do ściany, co jest bardzo istotne jeżeli chcemy ochronić przed promieniami słonecznymi również okna. wówczas nie docierają one do szpary, które tworzy się między elewacją a oknem, kiedy markiza przymocowana jest do krokwi. Warto zastanowić się nad markizą rozwijaną, ponieważ pozwala ona na całkowite zwinięcie oraz rozwinięcie. Jest to przydatna funkcja szczególnie przy szybko zmieniających się warunkach atmosferycznych.
Markizy zamknięte w pół-kasecie najlepiej sprawdzą się w przypadkach, kiedy powinny pełnić funkcję czysto dekoracyjną. Wówczas element, który jest ozdobą jest widoczny przez cały czas kiedy roleta jest rozwinięta. Bardzo funkcjonalne są markizy, które zostały wyposażone w elektryczny napęd, który pozwala zdalnie zamknąć i otworzyć zasłonę. Ma to również wpływ na szybkość rozwijania się markizy.
Jakie inne rodzaje markizy balkonowej możemy wyróżnić?
Oprócz markiz balkonowych na rynku dostępne są również markizy ogrodowe, które nadadzą się do rozwijania w różnych warunkach atmosferycznych na świeżym powietrzu. Markizy ogrodowe są zazwyczaj cięższe i dłuższe niż markizy balkonowe, które muszą osłaniać jedynie wąski skrawek miejsca. Pod takim rozłożystym zadaszeniem zmieści się również więcej osób, dlatego można pod nim urządzić grilla lub rodzinną imprezę.
Markizy są zrobione z różnego rodzaju materiałów, których zadaniem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Ponieważ są lekki i łatwe w obsłudze często wykorzystuje się je w restauracjach oraz miejscach komercyjnych, które są uczęszczane przez ludzi. W tym wypadku nie tylko chronią gości przed słońcem i upałem, ale również dodają bulwarowego klimatu i tworzą pejzaż z pięknym, miejskim krajobrazem ulicznym.
Markiza balkonowa jako dekoracja
Oprócz wszystkich ochronnych i atmosferycznych funkcji markizy dodają również posesji elegancji i klasy, szczególnie jeżeli mówimy o wytwornej posiadłości. Większość osób zna tylko markizy zamykane i otwierane, które zamknięte są w kasetonach. Istnieją również markizy koszowe, które są mniej rozłożyste i zapewniają mniej cienia niż te pierwsze. Spotkać je możemy najczęściej nad oknami sklepów oraz restauracji i zakrywają one tylko niewielki skrawek powierzchni tuż nad szybą. Są wykorzystywane jako reklama restauracji, cukierni, lodziarni lub kawiarni, ponieważ z łatwością mieści się na nic nazwa miejsca.
Przy montowaniu markizy warto zwrócić uwagę na to czy nie zamontowaliśmy jej zbyt wysoko, ponieważ może to powodować problemy i trudności z otwieraniem. Warto zmierzyć miejsce, na którym chcemy zawiesić zadaszenie aby później nie musieć wymyślać nowych sposobów na rozwijanie markizy, kiedy będzie nam ona potrzebna.