Ergonomia przy aranżacji wnętrz

Pół życia spędzamy w pracy, drugie pół w domu. W mieszkaniu zazwyczaj dbamy o własną wygodę, o komfort, o to, żebyśmy się dobrze czuli. A praca ? Miejsce pracy często traktujemy po macoszemu… A to duży błąd !

Pojęcie ergonomii staje się coraz popularniejsze, ale wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym ona tak naprawdę jest. Warto zainteresować się tym terminem trochę bardziej, bo może nam bardzo pomóc. Sprawi, że będziemy się cieszyć lepszym samopoczuciem, a może nawet przyczyni się do awansu !

Człowiek zrelaksowany, zdrowy, wypoczęty, pełen energii i możliwości chętniej i lepiej wykonuje swoją pracę. Ergonomia ma na celu znaleźć takie rozwiązania, które umożliwią nam najlepsze warunki do wykonywania obowiązków zawodowych !

Możesz powiedzieć: „A na co mi ta cała ergonomia ? Ja pracuję przy komputerze !”. Wbrew pozorom praca na stanowisku komputerowym może męczyć tak samo, jak praca fizyczna ! Wiele godzin przed monitorem, na niewygodnym krześle, w tej samej pozycji, wciąż usztywnione nadgarstki – to nie sprzyja dobremu samopoczuciu.

Pracodawca powinien zainwestować w ergonomiczne rozwiązania, bo koszty, które poniesie przy stwarzaniu dla pracowników optymalnych warunków pracy z pewnością mu się zwrócą ! Mniejsza liczba zwolnień zdrowotnych, większy zapał pracowników, lepiej wykonywana praca… Same korzyści !

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie, ergonomiczne krzesło. Idealne krzesło do siedzącego trybu pracy, to takie, które pozwoli odciążyć kręgosłup, a jednocześnie pomoże utrzymać prawidłową postawę ciała. Musi mieć regulowaną wysokość siedziska i możliwość ustawienia kąta nachylenia oparcia. Powinno mieć kółka i podłokietniki.

Równie ważny jest odpowiedni, ergonomiczny sprzęt multimedialny. Monitor LCD, który nie wytwarza szkodliwego promieniowania, myszka, która pozwala na swobodne ułożenie dłoni, klawiatura, która sprzyja naturalnemu rozstawieniu rąk. To wszystko jest bardzo istotne i wpływa na jakość naszej pracy oraz na nasz komfort !

Jeśli więc jesteś pracodawcą – nie wahaj się ! Stwórz swoim pracownikom możliwie najlepsze warunki pracy, a oni stają się Twoimi najlepszymi pomocnikami ! Inwestycja w ergonomię to zawsze czysty zysk !

A jeśli jesteś pracownikiem – podziel się swoim pomysłem z pracodawcą ! Zaintryguj go opowieściami o ergonomicznych rozwiązaniach. Przedstaw mu zalety płynące z zastosowania ergonomii w biurze i wszyscy cieszcie się osiągniętymi sukcesami !

Dodaj komentarz