Elementy cargo w meblach

W wielu katalogach meblowych, ale i mieszkaniach można się dziś spotkać z pojęciem ‚cargo’. Co to oznacza w branży meblarskiej? Jest to określenie na specjalne kosze, najczęściej wykonywane z chromowanego drutu i stanowiące wyposażenie wnętrz szafek, zazwyczaj kuchennych. W zależności od przeznaczenia i rodzaju szafki mogą mieć różne konstrukcje, zazwyczaj montowane na prowadnicach są po prostu przesuwane, podobnie jak tradycyjne szuflady. W przypadku szafek narożnych miewają bardziej skomplikowane, zintegrowane konstrukcje np. na rolkach. W odróżnieniu do płaskich szuflad cargo wysuwa się jednak w całości i może mieć różne wysokości, w związku z czym nadaje się do przechowywania również rzeczy o wysokich gabarytach, np. butelek.

Poza tym lekka druciana konstrukcja pozwala zaoszczędzić miejsce, w przeciwieństwie do kilkucentymetrowych ścianek szaf czy szuflad. System ma jeszcze inną zaletę – daje wiele możliwości aranżacyjnych. Można go ściśle dopasować do określonych warunków. Jeśli przykładowo w kuchni pomiędzy szafkami a kuchenką czy zmywarką zostaje wąska, głęboka wnęka – co jest częstym zjawiskiem, ponieważ szafki, nawet na wymiar, mają ściśle określone wymiary i nie zawsze udaje się przy ich pomocy zrealizować ścisłą zabudowę – cargo sprawdzi się tam idealnie. W miejscu, gdzie szuflady czy tradycyjne półki byłyby niepraktyczne, niewygodne lub w ogóle niemożliwe do zamontowania, cargo da się zainstalować bez problemu i będzie ono wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Wysuwany kosz zapewni łatwy dostęp i dodatkową powierzchnię przechowywania.

Podobnie jest w przypadku innych ‚trudnych’ rozwiązań aranżacyjnych, jak choćby szafek narożnych. Zwykle są one bardzo głębokie, tak że tradycyjne półki nie są wygodnym rozwiązaniem. Często też szafka taka jest bardzo rozległa, ale już same drzwiczki do niej – wąskie. Cargo rozwiązuje problem dzięki specjalnemu systemowi zintegrowanych segmentów przesuwanych na rolkach. Otwierając nawet wąskie drzwiczki wysuwamy całą powierzchnię do przechowywania, co jest wygodne i bardzo praktyczne. Tego rodzaju kosze doskonale sprawdzają się także w przypadku tzw. słupków, czyli zabudowy całego pionu na wymiar.

Pion składający się z kilku szafek – od podłogi aż do sufitu – zastępujemy wtedy jednym, wysokim koszem, wysuwanym w całości i dającym łatwy dostęp do przechowywanych produktów. Taka spiżarnia sprawdzi się nawet w kuchni o niewielkim metrażu. To właśnie w tego typu ‚trudnych’ pomieszczeniach – ciasnych, nieustawnych, z wnękami czy skosami – cargo jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. Jego zalety sprawiają jednak, że dzisiaj te wygodne i praktyczne kosze znajdziemy w wielu domach.

Dodaj komentarz