Dekotujemy wnętrza

Dekotujemy wnętrza

Dodatki i dekoracje mają decydujący wpływ na ostateczny charakter urządzanego wnętrza. To one podkreślają orientalność, nowoczesność, czy tradycyjność naszego salonu. To one ożywiają stonowaną kolorystykę mebli, przyciągają uwagę, nadają wnętrzu klimat. To one pozwalają cieszyć się pięknym salonem.

Wszystkie szczegóły mają znaczenie. Wszelkie obrazy, oświetlenie, poduszki, filiżanki, zasłony, figurki – nadają wnętrzu niepowtarzalny, oryginalny charakter, a przy tym czynią salon miejscem przytulnym, rodzinnym.

Jednym z elementów wystroju, typowym dla salonu, jest dywan. Pokrywa on zazwyczaj obszar obejmujący kanapę i fotele, albo znajduje się w kąciku przeznaczonym do spotkań przy kawie. Egzotyczne wnętrza wymagają dywanów kolorowych, wzorzystych, najlepiej z frędzelkami w kolorze starego złota. W tradycyjnie urządzonym salonie sprawdzi się klasyczny dywan z krótkim włosiem – gładki, jednokolorowy, lub z prostym wzorem. Salon nowoczesny to miejsce dla gładkich dywanów w wyrazistym kolorze, albo dla skomplikowanych geometrycznych wzorów.

Dodatki dekoracyjne należy dobrać odpowiednio do mebli. Meble w stylu kolonialnym dobrze skomponują się z drewnianymi figurkami, glinianymi wazonami i poduszkami w etniczne wzory. Nowoczesne meblościanki można udekorować szklanymi lub plastikowymi wazonami o nietypowych kształtach i w żywym kolorze. Poduszki powinny być raczej bez wzoru, utrzymane w tej samej kolorystyce, co dywan i pozostałe dodatki.

W salonie reprezentującym styl tradycyjny dobrze sprawdzą się porcelanowe wazony, biały obrus na stole, duży antyczny zegar, kwiaty w jednokolorowych, glinianych donicach.

Nic tak nie ożywia ścian i nie przyciąga uwagi, jak odpowiednio dobrany do wnętrza obraz. W salonie tradycyjnym może to być pejzaż lub martwa natura w masywnej, bogato zdobionej, złoconej ramie. Do salonu awangardowego świetnie będzie pasować wszelka abstrakcja. Ostatnio popularne stały się obrazy bez obramowań, będące kompozycją złożoną z trzech oddzielnych obrazków łączących się w spójny wzór. Jeśli w takim nowoczesnym salonie zdecydujemy się na obraz oprawiony – to tylko w prostej, ascetycznej ramce.

Warto zwrócić uwagę, aby także przedmioty umieszczone za oszklonymi drzwiczkami szafek pasowały kolorem i stylem do ogólnego wystroju salonu.

Dodaj komentarz