Bramy oraz ogrodzenia – jak o nie dbać?

Bramy oraz ogrodzenia – jak o nie dbać?

Odpowiednie ogrodzenie wraz z bramą to nie tylko estetycznie prezentująca się posiadłość. To również ochrona domostwa przed różnymi niebezpieczeństwami, np. włamywaczami. Ogrodzenie stanowi także ważny element architektury oraz pozwala odróżnić posesję na tle innych. Brama z kolei, jest pierwszym, co wita cię po powrocie do domu. Ważne więc, żeby dobrze wyglądała i działała jak najsprawniej, przez długi czas!

Jak więc dbać o ogrodzenie, aby móc cieszyć się nim jak najdłużej?

W przypadku ogrodzenia wykonanego z drewna, bardzo istotne jest to, aby po zamontowaniu dokładnie go zaimpregnować. Jednakże samo to nie wystarcza, aby zachować drewniany płot w idealnym stanie przez lata. Należy odświeżać drewno co mniej więcej dwa lata. Każdy taki zabieg trzeba zacząć od pozbycia się starej farby i zniszczonego drewna. Warto wykorzystać do tego np. papier ścierny. Do czyszczenia nie powinno się stosować chemicznych preparatów, gdyż może to naruszyć stukturę drewna. Po wyczyszczeniu, należy przeszlifować ogrodzenie. Następnie powinno się zaimpregnować płot. Można zrobić to przy pomocy bejcy, lakieru lub lakierobejcy.

Jeśli posiada się metalowe ogrodzenie, należy co jakiś czas czyścić je, odtłuszczać oraz stosować preparaty specjalnie przeznaczone do metalu. Warto wybierać takie, które zapobiegają korozji tego materiału. Istotną kwestią przy wyborze takiego ogrodzenia jest jego duża trwałość, pomimo tego, powinno się o nie dbać.

Dla właścicieli ogrodzeń wykonanych z kamieni ważną informacją jest to, że należy je dość często czyścić. Aby jak najdłużej zachować taki typ płotu w dobrym stanie warto rónież zastanowić się nad zabiegiem piaskowania, które może zapobiec m.in. odbarwianiu się kamieni.

Jak dbać o bramę wjazdową?

Aby jak najdłużej służyła, brama wjazdowa musi być odpowiednio pielęgnowana. Należy regularnie oczyszczać szynę ze zbierających się w niej zabrudzeń, dzięki czemu będzie mogła gładko się przesuwać. Jeśli zapomni się o jej czyszczeniu, można narazić ją na poważne uszkodzenia w jej mechanizmie. Bardzo istotną kwestią jest także to, aby przed zasuwaniem bramy zimą dokłądnie pozbyć się z niej oraz z podjazdu śniegu. Narażenie jej mechanizmu w ten sposób mogłoby bowiem poskutkować uszkodzeniami, których nie będzie się dało naprawić. Warto także pamiętać o pielęgnacji zawiasów bramy. W tym celu należy zakupić odpowiedni smar, np. wazelinę techniczną bądź olej silikonowy. Dzięki temu zabiegowi będzie można mieć pewność, iż brama nie zawiedzie i przesunie się gładko, aby wpuścić właścicieli do domu.

Dodaj komentarz