Planując remont mieszkania, nie zawsze dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi na takie prace. Aby zaoszczędzić, warto zdecydować się na samodzielne odnowienie swoich „czterech kątów”. W takim przypadku należy odpowiednio zaplanować wydatki oraz zakres prac.
Przed przystąpieniem do samodzielnego remontu mieszkania należy zastanowić się, co chcielibyśmy zmienić, jakie są nasze możliwości finansowe i umiejętności praktyczne. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę swoje doświadczenie oraz zaplecze materiałowe. Pamiętajmy, że gdy nie dysponujemy wolnym czasem, lepiej zrezygnować z samodzielnego remontu i zatrudnić fachowców. Dodatkowo zrezygnujmy z prac związanych z instalacjami gazowymi, wodno – kanalizacyjnymi i elektrycznymi, jeśli nie posiadamy odpowiednich uprawnień i kwalifikacji.
Planowanie
Przed rozpoczęciem remontu powinniśmy ustalić, co chcemy zmienić w naszym mieszkaniu, tzn. czy decydujemy się tylko na odświeżenie ścian, czy potrzebujemy bardziej gruntownego odnowienia. Jeśli zależy nam na kosmetycznych zmianach, remont zaplanujmy w trakcie urlopu, wtedy będziemy dysponować większą ilością czasu.
Budżet
Po ustaleniu zakresu remontu powinniśmy zaplanować wielkość budżetu, jaki możemy przeznaczyć na odnowienie. W tym celu warto wybrać się do sklepu i sprawdzić ceny potrzebnych materiałów budowlanych.
Harmonogram prac
Kolejnym krokiem powinno być zaplanowanie harmonogramu prac, tzn. czasu potrzebnego na poszczególne zadania. Dzięki temu będziemy wiedzieli, ile czasu zajmie nam cały remont.
Pomiary remontowanych pomieszczeń
Przed przystąpieniem do remontu należy dokonać pomiarów poszczególnych powierzchni. Jeśli zdecydowaliśmy się na odnowienie ścian, wymierzmy całość powierzchni, odliczając okna i drzwi, wtedy będziemy wiedzieli, ile kupić farby. Natomiast w przypadku wymiany paneli podłogowych lub płytek ceramicznych, warto zmierzyć metry kwadratowe danej powierzchni.
Zabezpieczenie mieszkania
Bardzo ważnym elementem remontu jest zabezpieczenie mieszkania na czas prac. Warto w tym celu zaopatrzyć się w folię ochronną i taśmę mocującą. Oklejamy wszystkie nieużywane meble, cenne sprzęty i powierzchnie.
Bezpieczeństwo domowników
Podczas remontu należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i domowników. Trzeba zaopatrzyć się nie tylko w ubrania ochronne, rękawice, okulary i maseczki. Powinniśmy również wyposażyć apteczkę domową, aby przygotować się na niespodziewane zdarzenia jak na przykład skaleczenia, stłuczenia itp.
Narzędzia potrzebne do remontu
Do wykonywania prac remontowych potrzebne są różne narzędzia i urządzenia. Warto sprawdzić w piwnicy lub garażu, czy posiadamy takie, które będą nam potrzebne w zaplanowanych pracach. Jeśli czegoś brakuje, wtedy warto to kupić lub wypożyczyć jeszcze przed rozpoczęciem prac.
Zakup materiałów
Przed zakupem materiałów potrzebnych do remontu zorientujmy się, gdzie można je nabyć w najniższej cenie. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie oferty hurtowni, wtedy możemy otrzymać korzystne rabaty i zniżki przy zakupie większej ilości materiałów. Dodatkowo warto sprawdzić promocje w marketach budowlanych.
Czytanie informacji
Każdy materiał budowlany, od farby po tynk, zawiera szczegółową instrukcję użycia na opakowaniu. Warto się z nią zapoznać, zanim zaczniemy remontować. Wtedy będziemy wiedzieli, jakich proporcji użyć, mieszając tynki lub do jakich powierzchni nadaje się zakupiona farba.
Sprzątanie na bieżąco
Podczas remontu warto sprzątać zabrudzenia na bieżąco, najlepiej od razu po zachlapaniu, wtedy unikniemy problemu z zaschniętą, trudna do usunięcia farbą lub klejem.
Tych kilka prostych zasad pozwoli nie tylko dobrze zaplanować prace remontowe, ale również usprawni ich realizację i ułatwi sprzątanie po remoncie.